sobota, 26 maja 2007
O Śląsku multimedialnie!
Pod wstawiennictwem Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach powstała silesiaheritage.tv - ciekawa strona internetowa, która w założeniu promować ma walory turystyczne i kulturowe Województwa Śląskiego.
Pomysł znakomity. Najciekawsze obiekty prezentowane są w formie kilkuminutowych filmów dokumentalnych, na filmach wypowiadają się specjaliści, multimedia pogrupowano w różne kategorie. Baza póki co skromna ale jest miejsce i potencjał by ą rozszerzać. Na "dzień dobry" wita nas piosenka o ślaskich hasiorkach zespołu "Sąsiedzi". Każdą dobrą inicjatywę popieramy.

To kolejny multimedialny pomysł w kategorii strategia promocji i reklamy regionu. jakiś czas temu ukazał się TEN FILM PROMOCYJNY, który ciekawie nawiązywał do nowego logo województwa i rozgraniczał atrakcje regionu pod kątem czterech kolorów. Czarny - zabytki techniki, zielony - Beskidy, Niebieski - Zamki i pałace.Ale czy kiedyś doczekamy się "wypasionej" kampanii podobnej do Krakowa, Wrocławia czy Gdańska?
środa, 23 maja 2007
Górnik zostaje! Za rok znów derby!


W istocie. Po meczy z zaprzyjaźnionymi nafciarzami z Płocka, Górnik może spać spokojnie. Znów uciekł spod noża. Ale ile można?
Za rok czekają nas znów prawdziwe śląskie derby Ruchu i Górnika. Obydwa kluby stoją przed szansą pozyskania bajecznego sponsora. Ruch Mittala, Górnik - Allianz. Plus nowy stadion. Szczegóły tutaj. Na najważniejsze mecze chorzowskich przychodziło w tym sezonie ponad 10 tys. kibiców. Na mecz z Legią czy Wisłą w Zabrzu - kilkanaście. Grajcie chłopaki!
No i plotka z ostatniej chwili: Prawdopodobnie do Górnika wraca legendarny Władysław Żmuda. Jako trener?

wtorek, 22 maja 2007
Katowice nocą
Katowice nocą
15:29, dominik.uhlig , :..: Foto
Link Dodaj komentarz »
sobota, 19 maja 2007
Głupota czy nienawiść, czyli złomiarze na cmentarzu...
Kiedy niedawno na nazistowskiej stronie redwatch.info pojawiło się zdjęcie uczniów z zabrzańskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ogólnego, którzy wraz z Dariuszem Walerjańskim sprzątali tamtejszy cmentarz żydowski pomyślałem, że to jakiś głupi dowcip.
poniedziałek, 14 maja 2007
Juwenalia na Śląsku


Wtorek 15 maja
Rozpoczęcie Juwenaliów
12.00Barwny korowód studentów – cel: rynek w Katowicach
13.00roczyste rozpoczęcie Juwenaliów, wręczenie kluczy do bram miasta przez Prezydenta Miasta Katowic – miejsce: scena kameralna Teatru Śląskiego Rozpoczęcie akcji bicia rekordu w najdłuższym łańcuchu z 1,2 i 3- groszówek (rynek w Katowicach )
17.00Kabareton – Występ kabaretów: N.O.C., Łowcy. B i Grzegorz Halama miejsce: stołówka studencka UŚ
wstęp: studenci 7zł, reszta świata 15zł
20.00Juwenaliowe karaoke
miejsce: "Poziom 3"
21.00Rockoteka
miejsce: "Straszny dwór"
niedziela, 13 maja 2007
Magia miejsca Naszego
Jakkolwiek patetycznie by to zabrzmiało, jesteśmy ludźmi. Jako ludzie mamy swoją historię, która nas wiąże z wszystkimi innymi. Jak to jest, iż odczuwamy szczególny sentyment do miejsc, do ludzi czy do zdarzeń, które znamy, które dzieją się na naszych oczach, czy w końcu które zdarzą się w przyszłości?
Odkryjmy więc magię swojego miejsca, uchylając rąbka tajemnicy mojej rodzinnej dzielnicy...

Archiwum .:.: Mapa topograficzna
Arkusz "Katowice" Skala 1:100000. Rok opracowania 1932! Częstujcie się - save target as (uwaga plik ma 15,6 mb!). Mówi się, że przeszłość najcudowniej prezentuje się na mapach. Wtapiając wzrok w taką przeszłość, możemy nakładać na nią dzień dzisiejszy. Mało które rzeczy są tak fascynujące. Przynajmniej dla mnie...


zasoby serwera mapywig.org - zabrania się wykorzystywania komercyjnego!
sobota, 12 maja 2007
W Beskid Śląski 50 lat temu
Gratka turystyczna. Nie mogę się oprzeć mimo nadchodzącego lata do pokazania wam tego. W starej górskiej biblioteczce (link dodany do zakładek) wyszperałem przewodnik narciarski po Beskidzie Śląskim i Małym z 1953 roku. My dzisiaj mamy GoogleEarth i systemy GPS dawniej tylko takie przewodniki skape w zdjęcia uzmysławiały turystom "co, gdzie, jak..."
Autor operuje dziwnymi nazwami typu Beskid Raczański, czy Szczyt Stalina, ale w tym cały urok. Trasy ciekawe i godne rozważenia. Koniecznie zobaczcie! Zassać można tutaj (
7 367 KB, PDF). Spółdzielczy Instytut Wydawniczy "Kraj", Warszawa 1953. Stron 64.


piątek, 11 maja 2007
FOTO :..: Katowice jak z Franka Millera
Tego jeszcze nigdzie nie grali! Spójrzcie co wyiskał z Katowic Zenitem jeden z naszych śląskich flickrowców. Katowice niczym w komiksie Miasto Grzechu Franka Millera. Lashlo, czekamy na więcej tego typu stylizacji!


Autor zdjęcia: lashlo za pomocą flickr! Zobacz w całości
środa, 09 maja 2007
Śląsk w syndykacie!

Bijmy sobie brawo! Właśnie przyjęto nas do Syndykatu serwisu blox.pl. To naprawdę fantastyczna wiadomość, gdyż syndykat zrzesza creme de la creme polskich blogów. Nasz skromny serwis zagościł więc w elicie zaledwie po 3 miesiącach działalności. Cóż... ze swojej strony dziękuję wszystkim pomocnikom, którzy mi pomagają. W szczególności znakomitych flickro-fotografików i współautorów. Dzięki wam oraz wam szanowni czytelnicy wciąż pniemy się w góre w rangkingach odwiedzalności. Różnie bywa. Raz wchodzi 700 raz 100 gości, ale jest znacznie lepiej. Zapraszam następnych, czekamy na kolejnych współpracujących. Czekamy na wasze pomysły, sugestie. Pokażmy Śląsk z tej lepszej strony!Teraz pomarańcz zobowiązuje. Śląsk to my!

slask.blox.pl +
= w.m.
wtorek, 08 maja 2007
FOTO :..: Katowice, Butik H&M przy ul.Stawowej

Autor zdjęcia: Kacper za pośrednictwem flickr

A i przy okazji fachowo odrestaurowana piękna kamienica. I oto chodzi, i oto chodzi!
Zabrzański industrial

Autor zdjęcia: Marcin Nowak

Zabrze to miasto - symbol. Było przez lata stolicą węgla i stal. Dziś to już tylko wspomnienie, które karmi wyobraźnię. Obejrzyj to, co jeszcze jest i to, czego już nie ma. Na zdjeciu głównym widzimy cechownię Kopalni Mikulczyce. Resztę zdjęć obejrzycie na mojej galerii opublikowanej w gazecie wiadomości24.pl

Siedziba Huty Zabrze   Pozostałości po KWK Wawel   Pomost w cechowni KWK Mikulczyce   Koksownia Jadwiga

niedziela, 06 maja 2007
Majówka w Beskidach

Odbyta przez Chemiqa. Tam jeszcze zima trzyma gdzieniegdzie. Ale wyprawy wszyscy zazrościmy. A to przecież rzut kamieniem. "Wiślanką" od 45 do 75 minut ;) To oczywiście najczęstszy kierunek wypoczynkowy Ślązaków. Numer dwa to Jura Krakowsko - Częstochowska, numer trzy - Bory Stobrawskie.
Na zdjęciu kolejka krzesełkowa Szczyrk - Skrzyczne. Więcej zdjęć tutaj.
No i fantastycze panoramy ze Skrzycznego. Made in Chemik81

środa, 02 maja 2007
Zabrzańskie pomniki przyrody
Ciekawa sprawa. Również na Śląsku znajdziemy stare i niezwykle cenne drzewa. Prezentuje dwa zabrzańskie kolosy. Pierwszy to prawie stuletnia, 19-metrowa Leszczyna, rosnąca na modernistycznym Placu Trugutta a drugi to 122-letni, gigantyczny - ponad 20-metrowy Platan Klonolistny - symbol Zabrza, który rośnie pomiędzy Teatrem Nowym a Centrum Handlowym... "Platan". Zasadzony przez hrabiów Donnesmarcków jeszcze zapewne w momencie formowania się tego industrialnego miasta. Klikajcie!


autor szkiców: Adam Rostański
FOTO :..: Katowice. Wyjście spod ronda


Autor zdjęcia: Uasic za pośrednictwem flickr! Zobacz w całości
poniedziałek, 30 kwietnia 2007
Kopalnia Mikulczyce. Dawniej i dziśHistoria kopalni Mikulczyce jest tak intrygująca jak jej wygląd. To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych i najlepiej zaplanowanych śląskich kopalń. Na przełomie wieku XIX i XX uległa konsolidacji grupa pięciu okolicznych pól górniczych i powstały pierwsze szyby:
"Adolf" (ob. Jan) Prace zakończono dopiero w 1905 roku. Następny szyb "Elizabeth" (Bolesław) wykonano w latach 1906-1912 r. Z szybem "Elizabeth" sortownia (foto E) była połączona pomostem o długości 200m. (foto F)
Węgiel kamienny dzielony na 9 asortymentów załadowywany był bezpośrednio na wagony kolejowe. W 1907 roku powstały budynki, w których znajdowała się cechownia, łaźnia (foto A), warsztaty, nowa kotłownia (stara powstała, w 1905 roku), kompresorownia (foto B), centrala elektryczna, lokomotywownia. Pierwszy węgiel wydobyto w 1905 roku, a już 8 lat później przy zatrudnieniu 2770 górników osiągnęło ono poziom 945 000 ton. Aby zapewnić odpowiednią wentylację zakładu w 1908 r. wybudowano wentylator Guibal o wyd. 2500m3, oraz wentylator systemu Rateau o wyd. 6000m3 pracujący od 1912r. Robotnicy i urzędnicy zatrudnieni na kop. "Donnersmarckhutte" mieszkali w Mikulczycach oraz na terenie małej kolonii (foto C) powstałej obok kopalni.


Dziś już zachowana szczątkowo. Ale wciaż wykorzystywana. W cechowni znajduje się słynny już na całą Europę zakład budowy i rewitalizacji organów a budynkach przemysłowych pracownia kowalstwa artystycznego. Hałda, którą nadbudowywały odpady z drążeń chodnikowych kopalni tworzyły najwyższą hałdę (foto D) w Zabrzu (najwyższy punkt miasta) dziś zostaje rozbierana ze względu na cenny budulec przy inwestycjach drogowych. Zapraszam do galerii tego co zostało po tym co było. Literki oznaczają lokalizację pokazaną na starych zdjęciach u góry (źródło: Zabrze na starej pocztówce, 1998). Kliknij i powiększ miniaturki.

A B C
D E F


niedziela, 29 kwietnia 2007
Nowe życie w stary Śląsk - konferencja

Koło Naukowe Polityków Społecznych oraz Stowarzyszenie Moje Miasto zaprasza wszystkich zainteresowanych na konferencję pt.: Nowe życie w stary Śląsk, która odbędzie się 8. maja o godzinie 11 w sali sympozjalnej I (2. piętro) na Wydziale Nauk Społecznych UŚ na ul. Bankowej 11.

 

Stare życie w nowy Śląsk - plakat
11:04, tomaszewski_jacek , ..:: Info
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 kwietnia 2007
FOTO :..: Zabrze, kościół Świętego Józefa

Autor zdjęcia: absolom83 za pośrednictwem flickr! Zobacz w całości


1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8
Skopiuj CSS