sobota, 21 lipca 2007
Kto się boi Ruchu Ch.?


To nie jest protest, to nie jest nagonka, to nie jest krytykanctwo i psioczenie, to nie jest też ignoracja dla prawa. To jest wyrażenie pewnej frustracji. To jest głos serca każdego prawdziwego śląskiego ( i nie tylko ) kibica. Z całym szacunkiem do kruczków prawnych, skrupulatnych kontrolerów i nadopiekuńczych działaczy PZPN. Ale co wy wiecie o duchu piłki. Nie sądzę aby zrobienie tak niespodziewanego "numeru" za pięć dwunasta było czynem cywilizowanym w kraju, którego liga piłkarska aspiruje do Europy.
Górnik Zabrze - Ruch Chorzów. To są derby! To nawet coś wiecej, coś czego słowami się nie wyraża. Pieniądze to nie wszystko (tym bardziej, że w przypadku Ruchu chodzi o tak naprawdę śmiesznie niewielkie sumy)
Moim zdaniem, ktoś tu zapomniał o podstawowych, choć nie pisanych zasadach piłkarskiego savoir - vivre...

środa, 18 lipca 2007
Wieczór Ormiański w podziemiach kopalni

20 lipca br. o godz. 18.00
w podziemiach skansenu Królowa Luiza w Zabrzu odbędzie się Wieczór Ormiański. Na wieczór zaprasza Stowarzyszenie Ormian na Śląsku. Wieczór odbywa się pod patronatem Ambasadora Armenii, Prezydenta Miasta Zabrze oraz Posła Tadeusza Wity

W programie imprezy przewidziano:
· koncert zespołu ormiańskiego Musa-Ler
Zespół powstał w 2003 r. Wszyscy muzycy pochodzą z Armenii a mieszkają w Polsce. Repertuar grupy to tradycyjne utwory i tance ormiańskie, jak np. jechegn. Musa-ler to nazwa góry w Turcji, związanej z historia oraz dawnymi zwyczajami zamieszkujących ją niegdyś Ormian.
· prelekcja na temat wpływu Ormian na kulturę polską, Bogdan Kasprowicz
· wystawa fotografii z Armenii pn. "Peregrynacje ormiańskie" Zbigniewa Szmurło
· wystawa ceramiki Ani Muradyan zobacz
· wystawa rysunku satyrycznego Tigrana Vardikyana (rysownika Dziennika Zachodniego).
W trakcie imprezy przewidziano degustację armeńskiego wina i poczęstunek. Wejście od ul. Mochnackiego. Wstęp wolny
Stawy Makoszowskie wysychają!


Stawy Makoszowskie wysychają. I zarastają! Na jedno z najciekawszych botanicznie i biologicznie podmokłych miejsc na Górnym Śląsku prawdopodobnie natura się obraziła i odstąpiła od pomysłu, który zapoczątkowała kilkadziesiąt lat temu. Aby w obniżeniach i nieckach powstałych w wyniku działalności górniczej stworzyć żabi raj. Dziś żaby jeszcze masową rechotają, ale co będzie za 10, 20 lat? Tego nie wiadomo. Obniżył się zapewne poziom wód gruntowych, ograniczyło zasilanie.
Miejsce te jest ostoją dla wielu zmeczonych Zabrzan. Głównie dzięki swojemu spokojowi i faktowi, że kompleks stawów mieści się malowniczo w lesie. Gdzieniegdzie jednak gleba wokół jezior już murszeje i wykazuje cechy torfu.
Rychła zapewne więc jest zmiana biocenozy jezior w mokradła. Zapraszam do obejrzenia żabiej galerii z wyprawy nad stawy Makoszowskie.poniedziałek, 16 lipca 2007
Marsz Autonomii vs Rocznica Polskiego Śląska
Zapraszam wszystkich do obejrzenia flickrowych, fascynujących galerii kolegi Ahorcado, zrobionych podczas dwóch jakze różnych od siebie świąt - rocznic, które niedawno przetoczyły się przez stolicę Górnego Śląska.
85 rocznica przyłączenia Śląska do Polski,
hucznie obchodzona 17 lipca oraz z zupełnie innej beczki - Marsz Autonomii z 15 lipca.
Wielkie podziękowania dla wyjątkowego autora tych zobrazowań. Jesteś wielki!


piątek, 13 lipca 2007
Festiwal Nowa Muzyka 2007 za nami
Minęło już pięć dni od zakończenia dwudniowego festiwalu prezentującego współczesne trendy w tzw. nowej muzyce. Impreza tym razem odbyła się w Cieszynie.
wtorek, 10 lipca 2007
Pobór krwi: Letni Ogród Teatralny 2007
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach
wspólnie z organizatorami 9 Międzynarodowego Letniego Ogrodu Teatralnego
zapraszają do oddawania krwi w dniu

15 lipca 2007 w godzinach 14.00-17.00


każda z osób, która w tym dniu odda krew na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach
otrzyma bezpłatne zaproszenie na wybrany spektakl 9 edycji Letniego
Ogrodu Teatralnego
13:07, tomaszewski_jacek , ..:: Info
Link Komentarze (2) »
niedziela, 08 lipca 2007
David Krakauer w Katowicach
Free Image Hosting at www.ImageShack.usJuż wieczorem, o godzinie 21:00 w podcieniach Górnośląskiego Centrum Kultury zagra David Krakauer i Klezmer Madness. Pomimo, że uznawany jest za klezmerskiego klarnecistę to sam nie chce być kojarzonym wyłącznie z tradycyjną muzyką żydowską - mówi o tym tak:

nie chcę grać muzyki dla twojej babci, chyba, że babcia lubi remiksowane pieśni Chasydów, klezmerskie hołdy dla Jamesa Browna oraz hałaśliwą bitwę rozgrywającą się na jej oczach o powtórnie odkrytą żydowską tożsamość.

piątek, 06 lipca 2007
W obronie katowickiego dwroca, cz. 3.
Poniżej prezentujemy list Pani dr hab. Irmy Koziny do Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszoka, z apelem o podjęcie odpowiednich działań mających na celu zachowanie unikatowej architektury hali głównej dworca kolejowego.
wtorek, 03 lipca 2007
I Marsz Autonomii

Free Image Hosting at www.ImageShack.us W dniu 22 czerwca do katowickiego magistratu wpłynęło zawiadomienie Ruchu Autonomii Śląska o zamiarze zorganizowania Marszu Autonomii w niedzielę 15 lipca 2007 roku, a więc w 87. rocznicę uchwalenia statutu organicznego województwa śląskiego.

85 lat podziału Górnego Śląska

darmowy hosting obrazkówW niedzielę, 1. lipca, w ramach obchodów 85. rocznicy podziału Górnego Śląska dwiema granicami, odbyła się wycieczka zabytkowym tramwajem, przez tereny przedzielone granicą Polską i Niemiecką. Tramwaj wyruszył z zajezdni w Chorzowie Batorym (Wielkie Hajduki) - Świętochłowice - Zgoda - Bykowina (czyli Friedrichsdorf) - Wirek (Anotnienhuette) - Nowy Bytom czyli Fryna - Godula - Szombierki (Schomberg) - centrum Bytomia (Beuthen) - Rozbark (Rosberg) - Łagiewniki - chorzowski rynek - ulica Wolności - przejechał koło stadionu KS Ruch Chorzów by powrócić do zajezdni na Batorym.

czwartek, 28 czerwca 2007
W obronie katowickiego dworca, cz. 2.

An Open Letter to the Minister of Transportation and Communication, and to the residents of Katowice

List otwarty do Ministra Transportu oraz do PT Mieszkańców Katowic
poniedziałek, 25 czerwca 2007
W obronie katowickiego dworca
LIST OTWARTY DO WŁADZ LOKALNYCH, REGIONALNYCH I PAŃSTWOWYCH ODPOWIEDZIALNYCH ZA DECYZJE W SPRAWIE KATOWICKIEGO DWORCA PKP Katowice, 8.06.2007 r.
środa, 20 czerwca 2007
Letni Ogród Teatralny 2007
poniedziałek, 18 czerwca 2007
O tym, co się do Bytomia przeprowadził...
Ludzie z całej Polski zastanawiają się jak można mieszkać na Śląsku. Przecież tu się nie da żyć! Powietrze wręcz toksyczne, wszystko brudne, odrapane, a na każdym kroku kominy i szyby kopalniane... A co dopiero mieszkać w Bytomiu! Tego to nawet boją się sami Ślązacy, mimo iż niewielu to miasto tak naprawdę zna. Mimo to pewien człowiek podjął to ryzyko i postanowił zamieszkać w Bytomiu...
poniedziałek, 11 czerwca 2007
Foto :..: Boże Ciało na Nikiszowcu


Autor zdjęć: Ahorcado - Za pośrednictwem flickr! Zobacz w całości. Zobacz wiecęj zdjęć z Bożego Ciała na Nikiszowcu
niedziela, 10 czerwca 2007
Magiczny dworzec w MikulczycachMikulczycki dworzec kolejowy, jeden z dwóch które działały w Mikulczycach. Otwarcie dworca nastąpiło 07.10.1928 r. Wtedy obecna dzielnica Zabrza była osobnym miasteczkiem i nosiła nazwę Klausberg. To naprawdę ciekawy budynek wybudowany moderną. Mieścił w sobie mieszkania dla zawiadocy i pracowników kolei. Od strony obecnej ulicy Zwrotniczej wchodziło się w obszerny tunel, który bezpiecznie prowadził nas dołem pod torami na peron pierwszy lub drugi. Już na początku istnienia! Ostatni pociąg osobowy ze stacji Zabrze Mikulczyce odjechał w 1994 r. Dzis budynek niszczeje zapomniany. A nie powinien! ( Lokalizacja w zumi )piątek, 01 czerwca 2007
Moderna: Magiczne kwartały Katowic


Jest takie magiczne miejsce w Katowicach, w którym miłośnicy harmonii przestrzennej mogą sie zatracić. Dzielnica willowa położona w ramionach ulicy Kościuszki i Mikołowskiej.
W czasach gdy bogaci lekarze, prawnicy i inżynierowie zamawiali dla swoich rodzin nowoczesne wille, stanowiły one prawdziwie postępową architekturę. Purystyczne, gładkie ściany wyróżniały się na tle dotychczasowej zabudowy, pełnej zdobień. Wszystko to w południowej części katowickiego Śródmieścia - pierwszego frontu dynamicznie rozwijającego się w kierunku Brynowa układu urbanistycznego przedwojennych Wielkich Katowic.
Wypełnia ją zabudowa willowa. W rejonie ulic Zajączka i Kilińskiego, wśród zieleni, stoją niewielkie budynki mieszkalne. Jest to jeden z najbardziej malowniczych zakątków śródmieścia. Ulice lekko się wiją i opadają w kierunku północnym. Każdy budynek jest inny, ale wszystkie tworzą spójny zabytkowy kompleks. Można wyróżnić w nim dwie części. Na południe od ulicy Poniatowskiego jednopiętrowe domy mają urozmaiconą bryłę, są bardziej klasycystyczne, a nawet ekspresjonistyczne, po drugiej stronie ulicy zabudowa przypomina barokowe kamieniczki mieszczańskie. (Malkowski T. - Gazeta Wyborcza, 2006). Budynki powstały około 1925 roku.
Kompleks zabudowy przypomina żoliborską dzielnicę oficerską w Warszawie.Na resztę zdjęć z tego ciekawego spaceru zapraszam do mojej galerii na łamach gazety wiadomości24.pl

wtorek, 29 maja 2007
Cisza przed Euro

Opis projektu: Betonowo-stalową konstrukcję młodzi architekci proponują oblec w półprzezroczyste membrany poliwęglanowe. Stadion świeciłby na sztucznym wzgórku niczym kryształ. Emanowałby ciepłą czerwienią przechodzącą w pomarańcz, bo to barwy krajów gospodarzy

Godka, godka, godka. Słowa nic jednak nie znaczą. Trwa impas w sprawie uczestnictwa Chorzowa, ściślej aglomeracji z EURO2012. Na propozycję (powyżej) Gazety Wyborczej i zabrzańskiej pracowni plus8 zareagowano krótkim westchnięć, gdzieniegdzie którkim podziwem i... na tym się skończyło.
Marszałak Moszyński co prawda zadeklarował miesiac temu pieniądze nad uczestnictwo w budowie nowego stadionu pod warunkiem uczestnictwa w nim bogatych sponsorów. Więc kto leciał w kulki? Wojewoda? Czy inwestorzy milczą? A może czekają na wyraźny sygnał, że jakikolwiek mecz będzie rozgrywany na Śląsku. No ale o to trzeba powalczyć, lobbować. No i tak koło się zamyka... A tymczasem na zaprzyjaźnionej stronie euro2012naslaskim.pl Stadion Śląski poparło już ponad 48.000 kibiców. Czyli 3.000 musi siedzieć na wieży prasowej, bo się nie zmieści w "kotle czarownic". Dni lecą, a szansa ucieka.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8
Skopiuj CSS