niedziela, 30 września 2007
Dziś ostatni dzień Enki
Jak informuje ChemiQ, nasz flicrowy przyjaciel i miłośnik komunikacji szynowej ;) dziś (to jest 30 września) jest ostatnia szansa, by się takim tramwajkiem przejechać.
Na stronie KZK GOP znajduje się rozkład jazdy owej linii: www.kzkgop.pl/rozklady/start.php?kat=T00_20070708

To doskonała propozycja na zakończenie wakacji - przejażdżka eNką do WPKiW. Gorąco polecamy!
Bilet można zakupić u konduktora.
Tramwaj, mimo iż kursuje spod dworca PKP, zatrzymuje się również na katowickim Rynku.

sobota, 29 września 2007
Silesia 2.0 czyli szanse Zicherki
Wieszczę niezłą przyszłość portalowi Zicherka.pl. Dziś bardzo rzadko się zdarza, aby dobrze zaprojektowany serwis społecznościowy nie wypalił. Popularność tego typu tworów ery web 2.0 jest ogromna (vide amerykański facebook, gdzie od maja przybyło kilkanaście milionów użytkowników). Zicherka kilkanaście milionów twórców mieć nie będzie, ale kilkaset tysięcy za kilka lat to realna melodia.

Po pierwsze Śląsk jest inny, ma wszelkie cechy odrębnej społeczności. Również witrualnej. Po drugie - to potencjalna liczba ok 2 mln internautów, zakładając, że połowa meiszkańców będzie miałą dostęp do www. Toż to taka Estonia i Łotwa razem! A i zapewne w tych krajach serwisów 2.0 jest kilka, kilkanaście.

- Serwis rozwija się bardzo dobrze chociaż, ze względu na stosunkowo niewielki ruch trochę za wolno. Od 1 października przy serwisie będzie pracowała jeszcze jedna osoba, której zadaniem będzie opieka merytoryczna nad serwisem. - uzyskałem info od Mirosława Okońskiego z Zicherki.
- Także w okolicach pierwszych dni października wprowadzimy szereg poprawek, zgłoszonych przez użytkowników, a potem poprawimy w kilku miejscach funkcjonalność serwisu. Serwisem interesują się polskie portale więc ewentualna współpraca z nimi może przyspieszyć rozwój serwisu. - Twierdzi jeden z twórców tego cacka.
* * *
- Jeżeli masz też jakieś pomysły na usprawnienia w zicherce lub na współpracę pomiędzy naszymi serwisami to też jesteśmy otwarci na nowe pomysły. - Zapewne skorzystamy. Grunt to pobudzać lokalne łącza :)

A tutaj przeczytacie wpis na blogu najsłynniejszego polskiego znawcy web 2.0 - Krzysztofa Urbanowicza. Temat? Oczywiście ZICHERKA.PL
czwartek, 27 września 2007
Górnośląskie Dni Dziedzictwa 2007

Już jutro rusza trzecia edycja Górnośląskich Dni Dziedzictwa. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło - Górny Śląsk - bogactwo religii i wyznań. Inaugruracja odbędzie się w piątek, 28.09 o godz. 19:15, podczas koncertu prof. Juliana Gembalskiego pt "Muzyka trzech kultur", w kościele pod wezwaniem Opatrzności Bożej, w Katowicach Zawodziu. Przez cały dzień chętni będą mogli również przejechać się zabytkowym tramwajem kursującym od Placu Wolności w Katowicach do Stadionu Śląskiego w Chorzowie. W tramwaju będzie można również nabyć plan Górnośląśkich Dni Dziedzictwa 2007.

Program Górnośląskich Dni Dziedzctwa 2007 można sprawdzić na stronie www.gornoslaskie-dziedzictwo.com

 

13:34, tomaszewski_jacek , ..:: Info
Link Dodaj komentarz »
Zamek Ogrodzieniec. Skarb Jury

Według legend już za czasów Bolesława Krzywoustego w XII wieku istniał tu duży gród. Nazwa "ogrodzieniec" oznacza miejsce ogrodzone, a więc warowne. Ślady osadnictwa na wzgórzu zamkowym sięgają XIII w. (reszta informacji)
Sama warownia znajduje się w miejscowości Podzamcze, około 20 minut jazdy od Zawiercia i ok 30 minut drogi od Dąbrowy Górniczej. Po krótkiej wyprawie rowerowej na Jurę muszę z całą stanowczością stwierdzić, że wyżyna to największy skarb naszego województwa. Bo unikat! A wciąż jakoś po macoszemu traktowana. Oprócz rowerzystów. Pod tym względem szlaki są przygotowane doskonale. Ale o tym w kolejnej notce.
czwartek, 20 września 2007
FOTO :..: Katowice w potrójnej percepcji
20.09 godzina 14:00. Znajdź, ile widzisz płaszczyzn. Ile stron Katowic.


Vader, Riverside, Pidżama na nowy sezon WiatrakaPrace przy wycince drzew pod budowę Drogowej Trasy Srednicowej już trwają. Ale Centrum Kultury Niezależnej Wiatrak w Zabrzu, miejsce podobno już kultowe na całym Śląsku, zaczyna nowy sezon. Prawdopodobnie budynek po cechowni się ostanie.
Włodarze Wiatraka
serdecznie witają po przerwie remontowej i zapraszają ponownie w swoje progi. - Ruszamy już w ostatni weekend września dwoma cyklicznymi imprezami na rozgrzewkę.
A potem ...już tylko mocniej, mocniej i mocniej, dociskamy gaz do dechy... Koncertową jazdę czas zaczynać. - informują.
Dla niezorientowanych, czym jest CK Wiatrak polecamy witrynę miejsca.


28.09.2007, piątek, godz:19.00
METAL EXPANSION IV
zagrają:MOONFOG ( SL), MONOCEROS,ORION PROPHECY
Wjazd: 7 zł


29.09.2007, sobota, godz: 20.00 - 4.00
NIGHTMARES PARTY
Cykliczna impreza dla maniaków mrocznej i ciężkiej muzyki w klimatach rock, metal & gothic.
Wjazd: 2 zł


5.10.2007, piątek, godz: 19.00
OI! MŁODZIEŻ ON VINYL TOUR 2007
zagrają:
THE ANALOGS
HEADHUNTERS
ON YER BIKE
ANTI DREAD

Przedsprzedaż: 18 zł
W dniu koncertu: 20 zł

6.10.07, sobota, godz: 18.30
BLITZKRIEG 4 TOUR 2007
zagrają:
VADER
KRISIUN
ROTTING CHRIST
INCANTATION
FUNERUS

Przedsprzedaż: 35zł
W dniu koncertu: 45zł

07.10.07, niedziela, godz: 18.30
TRASA POŻEGNALNA
PIDŻAMA PORNO

Przedsprzedaż: 25 pln
W dniu koncertu: 30 pln

16.10.2007,wtorek, godz: 20.00
TRASA " RAPID EYE MOVEMENT"
RIVERSIDE
Przedsprzedaż: 28 zł
W dniu koncertu: 32 zł

poniedziałek, 17 września 2007
Czy Kazimierz Kutz powinien dostać kolejną szansę?

Notka wyjątkowo zabarwiona lekko polityką. Tego wymaga sytuacja.
Kazimierz Kutz, autor wielu świetnych filmów, które do dziś jako młody człowiek mogę oglądać chętnie kilka razy ale również autor "dupowatości Śląska" będzie startował po raz kolejny do parlamentu. Z listy PO. Z resztą to nieistotne z jakiej listy. Moje subiektywne odczucie jednak krzyczy głośno "nie wypada", "to nie jest powód do laudacji".

Pan Kazimierz Kutz przez wielu ludzi z zewnątrz uważany jest za ambasadora Śląska w Polsce. Niesłusznie. Nie sztuka pięknie mówić, nie sztuka, ze tak powiem - lansować się na reprezentanta regionu, samozwańczego mentora. Mam wrażenie, że ten człowiek, który malował nas, mieszkańców regionu w swoich filmach tak pięknie, dziś żyje jeszcze tamtymi zasługami. I bardziej niż realnymi problemami śląska zajmuje się występami w TVN24 a propos tragedii na katowickich targach, nad grobem Barbary Blidy, w studiu telewizyjnym opowiada o przyczynach tragedii w Halembie. I zawsze kąsa przeciwny obóz polityczny. To ohydne. Posądzicie mnie o agitację, o politykierstwo. Ale ja nie o tym... Moją frustrację niech zobrazuje pewna sytuacja:

Do dziś nie mogę zapomnieć jednego z odcinków "Sprawy dla Reportera", gdzie zdesperowani górnicy i ludzie branży ze łzami w oczach mówili jak ich wyzyskiwano, kazano kraść, jak kazano milczeć na temat lewej kasy itd. Kazimierz Kutz rozpoczął natychmiast mowę: "Tak, Śląsk jest traktowany po macoszemu, nie wyciąga się do niego ręki, nie wspomaga, to musi się zmienić, ci ludzie potrzebują wsparcia". Na to jeden z górników wykrzyczał: "Panie Kazimierzu, a gdzie był Pan, jak Pana potrzebowaliśmy. Telefony, listy, petycje, na żadną prośbę Pan nie odpowiedział z tej Warszawy". Publicysta Przekroju wyraźnie zbladł. Zarówno na twarzy jak i w moich oczach. I przepraszam Panie Kazimierzu, tak już jest do dziś...

Moim zdaniem nie powinien Pan dostać kolejnej szansy. Więcej zrobi Pan dla Śląska, dobrym, współczesnym filmem.
Skopiuj CSS