piątek, 31 sierpnia 2007
Niezwykła konferencja w Zabrzu
W Zabrzu odbędzie się po raz 4 międzynarodowa konferencja pod hasłem "Dziedzictwo przemysłowe jako strategia rozwoju innowacyjnej gospodarki". Przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy oraz organizacje pozarządowe zastanawiać się będą, czy dziedzictwo przeszłości może w istotny sposób wpłynąć na rozwój innowacyjności i nowoczesnej gospodarki w... przyszłości.
Tradycja krótka, ale i problem młody. W epoce rozwoju nowych gałęzi przemysłu jest szczególnie ważne i potrzebne akcentowanie znaczącego miejsca dawnych dziedzin przemysłu. Opieka nad zabytkami związanymi kulturowo z techniką nie mogła zostać niedocenione przez pełnych wyobraźni urbanistów, organizatorów turystyki i wypoczynku, oraz inwestorów niebojących się ryzyka. I wszystko wskazuje na to, że "stare" może być kołem zamachowym "nowego". Region śląski, najdynamiczniej rozwijający się region w Polsce, w wielu przypadkach rozwija się właśnie w oparciu o spuściznę przemysłową, która obecnie, nie można tego ukryć, przechodzi regres.
Miło mi zakomunikować, że będę w spotkaniu uczestniczył biernie ale i czynnie. Między innymi dzięki prelekcji, którą wygłoszę. Tematyka? Ścieżki rowerowe. Oto abstrakt

Czytaj więcej o konferencji
czwartek, 30 sierpnia 2007
Przemysł i Natura w jednym spali domu...Miasta górnoślaskie to najbardziej zielone miasta w Polsce. Tam mówią statystyki i architektura krajobrazu. A Katowice to nawet lider. Tam gdzie dziś usypia przemysł wydaje mi się łatwiej dostrzec przyrodę. Która jest. Choć nieśmiała. Oto fotogaleria z wycieczki rowerowej po Zabrzu. ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA CAŁOśCI

Osadnik Kikuty Bytomka sss
wtorek, 28 sierpnia 2007
Gliwicka Piesza Pielgrzymka po raz 360!Odbyła się 360, najstarsza pielgrzymka w Polsce. Gliwiczanie jednak jako osobna diecezja pielgrzymują po raz 15. Śląska ziemia jak zwykle gościnnie witała chmarę pątników.Twóróg, Szałsza, Koszęcin, Boronów, Olszyna, Blachownia
. Wszędzie nas ozłacano, częstowano, noclegowano. No i kto powie mi że jest ktoś bardziej gościnny od Ślązaków?
Tutaj znajdziecie więcej zdjęć z tego niezwykłego wydarzenia.wtorek, 21 sierpnia 2007
Średniowiecze w Chudowie. Ale to nie koniec!


Autorka zdjęcia: Asik - Za pośrednictwem flickr! Zobacz wiecęj zdjęć z Jarmarku Średniowiecznego w Chudowie

Polecam też galerię i relację Agaty Pańczyk, koleżanki redakcyjnej z gazety wiadomości24.pl

Agata informuje jeszcze:
Fundacja "Zamek Chudów" na sezon 2007 przygotowała jeszcze inne atrakcje:
26 sierpień - Rzymianie - na zamku będą miały miejsce pokazy legionistów i gladiatorów.
02 wrzesień - Jak mieszkańcy z Chudowa... - widowisko plenerowe poświęcone tradycji uprawy chmielu w okolicy Chudowa
09 wrzesień - V Kartoflada - relację z ubiegłorocznej można przeczytać na stronach Wiadomości24.pl
23 wrzesień - koncert rockowy zespołu "WYRWANI"
30 wrzesień– Samuraje – pokazy walk na miecze samurajskie, pokazy wschodnich sztuk walki, orientalna muzyka.
Czytaj więcej: www.zamekchudów.pl


Mój komentarz. Coś wspaniałego!

piątek, 10 sierpnia 2007
Rok 1946, ZSSR już zaczyna ciągnąć...Gazeta "Na tropie", rok 1946
środa, 08 sierpnia 2007
W obronie katowickiego dworca, cz. 4.
16. lipca br w biurowcu DOKP w Katowicach odbyła się konferencja prasowa poświęcona planowanej inwestycji PKP S.A., polegającej na zagospodarowaniu nieruchomości Katowice Osobowa wraz z terenem przyległym o łącznej powierzchni ok. 6.5 ha, obejmującej pl. Szewczyka, ul. Dworcową i pl. Oddziałów Młodzieży Powstańczej, położonej w centrum Katowic, będącej we władaniu PKP S.A.
niedziela, 05 sierpnia 2007
Rycerze! Przybywajcie do Chudowa!


Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z tego, ale na Śląsku rodzi się powoli kultowa impreza z wielkim potencjałem. Dobrze reklamowana i organizowana ma szansę stać sie za kilka lat jedną z najpopularniejszych tego typu imprez w Polsce. Chodzi oczywiście o Jarmark Średniowieczny w Chudowie. Ja się wybieram, a ty?

Największą atrakcją jest bez wątpienia warowny obóz rycerski, który każdego roku staje się coraz to okazalszy i atrakcyjniejszy. W 2005 roku w obozie zamieszkiwało ponad 200 osób (ponad 50 historycznych namiotów), a w 2006 liczba uczestników wynosiła prawie 300 osób i 70 namiotów. Wielkim atutem Jarmarku w Chudowie jest wysoki poziom rekonstrukcji strojów, uzbrojenia i sprzętu obozowego używanego przez uczestników. Organizatorzy wspierani przez historyków i archeologów dbają nie tylko o wysokie standardy materiałów i wykonania, ale również o ścisłe ulokowanie wszelkich rekwizytów w granicach chronologicznych Jarmarku.

Jarmark Średniowieczny na Zamku w Chudowie po raz pierwszy został zorganizowany w 2000 roku i od samego początku jest wspólnym dziełem Fundacji "Zamek Chudów" oraz Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Puszczy Pszczyńskiej. Tradycją stało się już, że rokrocznie w drugi (lub trzeci) weekend sierpnia zamek w Chudowie wraz z otaczającym go parkiem i łąkami stają się miejscem, gdzie odtwarzane są realia późnego średniowiecza.

Atrakcje? Unikatowe wydarzenia? Proszę bardzo. Wokół zamku rozstawionych jest około 30 kramów rzemieślniczych, na których można zapoznać się z technikami średniowiecznego wytwórstwa oraz obejrzeć, a także zakupić wyroby, stanowiące wierne rekonstrukcje średniowiecznych sprzętów. Prócz rzemiosł bardziej użytkowych (snycerstwo, garncarstwo, tkactwo) gość Jarmarku może zapoznać się na przykład z tajnikami średniowiecznego iluminatorstwa, a nawet pracą płatnerza, czy szczytnika. Przypomina to trochę podobne obozy w Wolinie czy Biskupinie.

Zamkowy spichlerz na czas Jarmarku staje się miejscem występów zespołów, prezentujących muzykę średniowieczną. Koncerty dają szansę wysłuchania zarówno muzyki dworskiej jak i melodii bardziej plebejskich (jakże charakterystycznych dla średniowiecznych jarmarków).

Dla gości Jarmarku cały czas otwarta jest wieża zamkowa (odbudowana w latach 2001-2004), w której prezentowane są interesujące wystawy, związane z historią i archeologią chudowskiego zamku.

Najbliższy VIII już Jarmark odbędzie się w Chudowie w dniach 18-19 sierpnia 2007 roku. Serdecznie zapraszamy. Tutaj znajdziecie galerię zdjeć z jarmarku ubiegłorocznego. Jeśli jesteś rycerzem lub kniaziem, tutaj -> sillian@tlen.pl lub tel (+48 507 319 254) otrzymasz istotne informacje. Rzemieślników chcących wystawić swoje wyroby lub zorganizować kram rzemieślniczy organizatorzy proszą o wypełnienie karty zgłoszeniowej i wysłanie jej na adres: zamekchudow@poczta.onet.pl lub kontakt telefoniczny: (+48 601 314 755) Zachęcajace, prawda?

Skopiuj CSS