środa, 25 lipca 2007
Koniec ciśnień o zabrzańską wieżę?


<- Autor zdjęcia: Absolom

Prawdopodobnie bliżej niż dalej dramatu zabrzańskiej wieży ciśnień. Jeden z najcenniejszych zabytków modernistycznego industrializmu dotychczas był we władaniu człowieka "nie stąd", który wiele zapowiadał, ale lata odpadających cegieł i lata włamań oraz rozbitych szyb pokazały, że na zapowiedziach się skończyło. Jeszcze niedawno Pan Wallon obiecał znów, że w wieży zorganizuje lofty mieszkalne i restaurację. Ale nie dostał kolejnej szansy.
W końcu jednak zabytek przejmuje miasto. Jeśli nie teraz to już nigdy. I prawdopodobnie los monumentu byłby podobny co los hutniczej wieży ciśnień.

Co w wieży? Nie, nie restauracja.
Muzeum Miejskie w Zabrzu od pewnego czasu nie ma własnego budynku - poprzednia siedziba była w tak fatalnym stanie technicznym, że zbiory trzeba było przenieść do pomieszczeń tymczasowych, w których nie można organizować ekspozycji. O siedzibę Muzeum walczył też inny ciekawy budynek w Zabrzu, mianowicie dawna siedziba Huty Donnesmarcków [foto].
Miasto, nie chcąc wydawać pieniędzy na odkupienie wieży, zaproponowało właścicielowi zamianę nieruchomości. - Chodzi o działkę położoną niedaleko Makro. Może być to kuszące, gdyż strefa pomiędzy Os. Kopernika a Maciejowem kwitnie i kwitnąć będzie. Moim zdaniem jednak, jeśli facet nie wykazał żadnego zmysłu inwestycyjnego co do wieży to i tam nic nie wskóra. Nieistotne. Ważne aby wieża przeżyła...

Wieża ciśnień w Zabrzu.
Czas powstania: 1909-1911 ul. Zamoyskiego 1a. Jedna z najwyższych wież na Śląsku (46 m) o wyjątkowo niezwykłej i nowatorskiej konstrukcji. Wybudowana w stylu ekspresjonizmu w 1909 r., według projektu architekta Augusta Kinda i królewskiego radcy budowlanego Friedricha Loose.

10:33, emenefix
Link Komentarze (5) »
sobota, 21 lipca 2007
Kto się boi Ruchu Ch.?


To nie jest protest, to nie jest nagonka, to nie jest krytykanctwo i psioczenie, to nie jest też ignoracja dla prawa. To jest wyrażenie pewnej frustracji. To jest głos serca każdego prawdziwego śląskiego ( i nie tylko ) kibica. Z całym szacunkiem do kruczków prawnych, skrupulatnych kontrolerów i nadopiekuńczych działaczy PZPN. Ale co wy wiecie o duchu piłki. Nie sądzę aby zrobienie tak niespodziewanego "numeru" za pięć dwunasta było czynem cywilizowanym w kraju, którego liga piłkarska aspiruje do Europy.
Górnik Zabrze - Ruch Chorzów. To są derby! To nawet coś wiecej, coś czego słowami się nie wyraża. Pieniądze to nie wszystko (tym bardziej, że w przypadku Ruchu chodzi o tak naprawdę śmiesznie niewielkie sumy)
Moim zdaniem, ktoś tu zapomniał o podstawowych, choć nie pisanych zasadach piłkarskiego savoir - vivre...

środa, 18 lipca 2007
Wieczór Ormiański w podziemiach kopalni

20 lipca br. o godz. 18.00
w podziemiach skansenu Królowa Luiza w Zabrzu odbędzie się Wieczór Ormiański. Na wieczór zaprasza Stowarzyszenie Ormian na Śląsku. Wieczór odbywa się pod patronatem Ambasadora Armenii, Prezydenta Miasta Zabrze oraz Posła Tadeusza Wity

W programie imprezy przewidziano:
· koncert zespołu ormiańskiego Musa-Ler
Zespół powstał w 2003 r. Wszyscy muzycy pochodzą z Armenii a mieszkają w Polsce. Repertuar grupy to tradycyjne utwory i tance ormiańskie, jak np. jechegn. Musa-ler to nazwa góry w Turcji, związanej z historia oraz dawnymi zwyczajami zamieszkujących ją niegdyś Ormian.
· prelekcja na temat wpływu Ormian na kulturę polską, Bogdan Kasprowicz
· wystawa fotografii z Armenii pn. "Peregrynacje ormiańskie" Zbigniewa Szmurło
· wystawa ceramiki Ani Muradyan zobacz
· wystawa rysunku satyrycznego Tigrana Vardikyana (rysownika Dziennika Zachodniego).
W trakcie imprezy przewidziano degustację armeńskiego wina i poczęstunek. Wejście od ul. Mochnackiego. Wstęp wolny
Stawy Makoszowskie wysychają!


Stawy Makoszowskie wysychają. I zarastają! Na jedno z najciekawszych botanicznie i biologicznie podmokłych miejsc na Górnym Śląsku prawdopodobnie natura się obraziła i odstąpiła od pomysłu, który zapoczątkowała kilkadziesiąt lat temu. Aby w obniżeniach i nieckach powstałych w wyniku działalności górniczej stworzyć żabi raj. Dziś żaby jeszcze masową rechotają, ale co będzie za 10, 20 lat? Tego nie wiadomo. Obniżył się zapewne poziom wód gruntowych, ograniczyło zasilanie.
Miejsce te jest ostoją dla wielu zmeczonych Zabrzan. Głównie dzięki swojemu spokojowi i faktowi, że kompleks stawów mieści się malowniczo w lesie. Gdzieniegdzie jednak gleba wokół jezior już murszeje i wykazuje cechy torfu.
Rychła zapewne więc jest zmiana biocenozy jezior w mokradła. Zapraszam do obejrzenia żabiej galerii z wyprawy nad stawy Makoszowskie.poniedziałek, 16 lipca 2007
Marsz Autonomii vs Rocznica Polskiego Śląska
Zapraszam wszystkich do obejrzenia flickrowych, fascynujących galerii kolegi Ahorcado, zrobionych podczas dwóch jakze różnych od siebie świąt - rocznic, które niedawno przetoczyły się przez stolicę Górnego Śląska.
85 rocznica przyłączenia Śląska do Polski,
hucznie obchodzona 17 lipca oraz z zupełnie innej beczki - Marsz Autonomii z 15 lipca.
Wielkie podziękowania dla wyjątkowego autora tych zobrazowań. Jesteś wielki!


piątek, 13 lipca 2007
Festiwal Nowa Muzyka 2007 za nami
Minęło już pięć dni od zakończenia dwudniowego festiwalu prezentującego współczesne trendy w tzw. nowej muzyce. Impreza tym razem odbyła się w Cieszynie.
wtorek, 10 lipca 2007
Pobór krwi: Letni Ogród Teatralny 2007
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach
wspólnie z organizatorami 9 Międzynarodowego Letniego Ogrodu Teatralnego
zapraszają do oddawania krwi w dniu

15 lipca 2007 w godzinach 14.00-17.00


każda z osób, która w tym dniu odda krew na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach
otrzyma bezpłatne zaproszenie na wybrany spektakl 9 edycji Letniego
Ogrodu Teatralnego
13:07, tomaszewski_jacek , ..:: Info
Link Komentarze (2) »
niedziela, 08 lipca 2007
David Krakauer w Katowicach
Free Image Hosting at www.ImageShack.usJuż wieczorem, o godzinie 21:00 w podcieniach Górnośląskiego Centrum Kultury zagra David Krakauer i Klezmer Madness. Pomimo, że uznawany jest za klezmerskiego klarnecistę to sam nie chce być kojarzonym wyłącznie z tradycyjną muzyką żydowską - mówi o tym tak:

nie chcę grać muzyki dla twojej babci, chyba, że babcia lubi remiksowane pieśni Chasydów, klezmerskie hołdy dla Jamesa Browna oraz hałaśliwą bitwę rozgrywającą się na jej oczach o powtórnie odkrytą żydowską tożsamość.

piątek, 06 lipca 2007
W obronie katowickiego dwroca, cz. 3.
Poniżej prezentujemy list Pani dr hab. Irmy Koziny do Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszoka, z apelem o podjęcie odpowiednich działań mających na celu zachowanie unikatowej architektury hali głównej dworca kolejowego.
wtorek, 03 lipca 2007
I Marsz Autonomii

Free Image Hosting at www.ImageShack.us W dniu 22 czerwca do katowickiego magistratu wpłynęło zawiadomienie Ruchu Autonomii Śląska o zamiarze zorganizowania Marszu Autonomii w niedzielę 15 lipca 2007 roku, a więc w 87. rocznicę uchwalenia statutu organicznego województwa śląskiego.

85 lat podziału Górnego Śląska

darmowy hosting obrazkówW niedzielę, 1. lipca, w ramach obchodów 85. rocznicy podziału Górnego Śląska dwiema granicami, odbyła się wycieczka zabytkowym tramwajem, przez tereny przedzielone granicą Polską i Niemiecką. Tramwaj wyruszył z zajezdni w Chorzowie Batorym (Wielkie Hajduki) - Świętochłowice - Zgoda - Bykowina (czyli Friedrichsdorf) - Wirek (Anotnienhuette) - Nowy Bytom czyli Fryna - Godula - Szombierki (Schomberg) - centrum Bytomia (Beuthen) - Rozbark (Rosberg) - Łagiewniki - chorzowski rynek - ulica Wolności - przejechał koło stadionu KS Ruch Chorzów by powrócić do zajezdni na Batorym.

Skopiuj CSS