wtorek, 29 maja 2007
Cisza przed Euro

Opis projektu: Betonowo-stalową konstrukcję młodzi architekci proponują oblec w półprzezroczyste membrany poliwęglanowe. Stadion świeciłby na sztucznym wzgórku niczym kryształ. Emanowałby ciepłą czerwienią przechodzącą w pomarańcz, bo to barwy krajów gospodarzy

Godka, godka, godka. Słowa nic jednak nie znaczą. Trwa impas w sprawie uczestnictwa Chorzowa, ściślej aglomeracji z EURO2012. Na propozycję (powyżej) Gazety Wyborczej i zabrzańskiej pracowni plus8 zareagowano krótkim westchnięć, gdzieniegdzie którkim podziwem i... na tym się skończyło.
Marszałak Moszyński co prawda zadeklarował miesiac temu pieniądze nad uczestnictwo w budowie nowego stadionu pod warunkiem uczestnictwa w nim bogatych sponsorów. Więc kto leciał w kulki? Wojewoda? Czy inwestorzy milczą? A może czekają na wyraźny sygnał, że jakikolwiek mecz będzie rozgrywany na Śląsku. No ale o to trzeba powalczyć, lobbować. No i tak koło się zamyka... A tymczasem na zaprzyjaźnionej stronie euro2012naslaskim.pl Stadion Śląski poparło już ponad 48.000 kibiców. Czyli 3.000 musi siedzieć na wieży prasowej, bo się nie zmieści w "kotle czarownic". Dni lecą, a szansa ucieka.
sobota, 26 maja 2007
O Śląsku multimedialnie!
Pod wstawiennictwem Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach powstała silesiaheritage.tv - ciekawa strona internetowa, która w założeniu promować ma walory turystyczne i kulturowe Województwa Śląskiego.
Pomysł znakomity. Najciekawsze obiekty prezentowane są w formie kilkuminutowych filmów dokumentalnych, na filmach wypowiadają się specjaliści, multimedia pogrupowano w różne kategorie. Baza póki co skromna ale jest miejsce i potencjał by ą rozszerzać. Na "dzień dobry" wita nas piosenka o ślaskich hasiorkach zespołu "Sąsiedzi". Każdą dobrą inicjatywę popieramy.

To kolejny multimedialny pomysł w kategorii strategia promocji i reklamy regionu. jakiś czas temu ukazał się TEN FILM PROMOCYJNY, który ciekawie nawiązywał do nowego logo województwa i rozgraniczał atrakcje regionu pod kątem czterech kolorów. Czarny - zabytki techniki, zielony - Beskidy, Niebieski - Zamki i pałace.Ale czy kiedyś doczekamy się "wypasionej" kampanii podobnej do Krakowa, Wrocławia czy Gdańska?
środa, 23 maja 2007
Górnik zostaje! Za rok znów derby!


W istocie. Po meczy z zaprzyjaźnionymi nafciarzami z Płocka, Górnik może spać spokojnie. Znów uciekł spod noża. Ale ile można?
Za rok czekają nas znów prawdziwe śląskie derby Ruchu i Górnika. Obydwa kluby stoją przed szansą pozyskania bajecznego sponsora. Ruch Mittala, Górnik - Allianz. Plus nowy stadion. Szczegóły tutaj. Na najważniejsze mecze chorzowskich przychodziło w tym sezonie ponad 10 tys. kibiców. Na mecz z Legią czy Wisłą w Zabrzu - kilkanaście. Grajcie chłopaki!
No i plotka z ostatniej chwili: Prawdopodobnie do Górnika wraca legendarny Władysław Żmuda. Jako trener?

wtorek, 22 maja 2007
Katowice nocą
Katowice nocą
15:29, dominik.uhlig , :..: Foto
Link Dodaj komentarz »
sobota, 19 maja 2007
Głupota czy nienawiść, czyli złomiarze na cmentarzu...
Kiedy niedawno na nazistowskiej stronie redwatch.info pojawiło się zdjęcie uczniów z zabrzańskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ogólnego, którzy wraz z Dariuszem Walerjańskim sprzątali tamtejszy cmentarz żydowski pomyślałem, że to jakiś głupi dowcip.
poniedziałek, 14 maja 2007
Juwenalia na Śląsku


Wtorek 15 maja
Rozpoczęcie Juwenaliów
12.00Barwny korowód studentów – cel: rynek w Katowicach
13.00roczyste rozpoczęcie Juwenaliów, wręczenie kluczy do bram miasta przez Prezydenta Miasta Katowic – miejsce: scena kameralna Teatru Śląskiego Rozpoczęcie akcji bicia rekordu w najdłuższym łańcuchu z 1,2 i 3- groszówek (rynek w Katowicach )
17.00Kabareton – Występ kabaretów: N.O.C., Łowcy. B i Grzegorz Halama miejsce: stołówka studencka UŚ
wstęp: studenci 7zł, reszta świata 15zł
20.00Juwenaliowe karaoke
miejsce: "Poziom 3"
21.00Rockoteka
miejsce: "Straszny dwór"
niedziela, 13 maja 2007
Magia miejsca Naszego
Jakkolwiek patetycznie by to zabrzmiało, jesteśmy ludźmi. Jako ludzie mamy swoją historię, która nas wiąże z wszystkimi innymi. Jak to jest, iż odczuwamy szczególny sentyment do miejsc, do ludzi czy do zdarzeń, które znamy, które dzieją się na naszych oczach, czy w końcu które zdarzą się w przyszłości?
Odkryjmy więc magię swojego miejsca, uchylając rąbka tajemnicy mojej rodzinnej dzielnicy...

Archiwum .:.: Mapa topograficzna
Arkusz "Katowice" Skala 1:100000. Rok opracowania 1932! Częstujcie się - save target as (uwaga plik ma 15,6 mb!). Mówi się, że przeszłość najcudowniej prezentuje się na mapach. Wtapiając wzrok w taką przeszłość, możemy nakładać na nią dzień dzisiejszy. Mało które rzeczy są tak fascynujące. Przynajmniej dla mnie...


zasoby serwera mapywig.org - zabrania się wykorzystywania komercyjnego!
sobota, 12 maja 2007
W Beskid Śląski 50 lat temu
Gratka turystyczna. Nie mogę się oprzeć mimo nadchodzącego lata do pokazania wam tego. W starej górskiej biblioteczce (link dodany do zakładek) wyszperałem przewodnik narciarski po Beskidzie Śląskim i Małym z 1953 roku. My dzisiaj mamy GoogleEarth i systemy GPS dawniej tylko takie przewodniki skape w zdjęcia uzmysławiały turystom "co, gdzie, jak..."
Autor operuje dziwnymi nazwami typu Beskid Raczański, czy Szczyt Stalina, ale w tym cały urok. Trasy ciekawe i godne rozważenia. Koniecznie zobaczcie! Zassać można tutaj (
7 367 KB, PDF). Spółdzielczy Instytut Wydawniczy "Kraj", Warszawa 1953. Stron 64.


piątek, 11 maja 2007
FOTO :..: Katowice jak z Franka Millera
Tego jeszcze nigdzie nie grali! Spójrzcie co wyiskał z Katowic Zenitem jeden z naszych śląskich flickrowców. Katowice niczym w komiksie Miasto Grzechu Franka Millera. Lashlo, czekamy na więcej tego typu stylizacji!


Autor zdjęcia: lashlo za pomocą flickr! Zobacz w całości
środa, 09 maja 2007
Śląsk w syndykacie!

Bijmy sobie brawo! Właśnie przyjęto nas do Syndykatu serwisu blox.pl. To naprawdę fantastyczna wiadomość, gdyż syndykat zrzesza creme de la creme polskich blogów. Nasz skromny serwis zagościł więc w elicie zaledwie po 3 miesiącach działalności. Cóż... ze swojej strony dziękuję wszystkim pomocnikom, którzy mi pomagają. W szczególności znakomitych flickro-fotografików i współautorów. Dzięki wam oraz wam szanowni czytelnicy wciąż pniemy się w góre w rangkingach odwiedzalności. Różnie bywa. Raz wchodzi 700 raz 100 gości, ale jest znacznie lepiej. Zapraszam następnych, czekamy na kolejnych współpracujących. Czekamy na wasze pomysły, sugestie. Pokażmy Śląsk z tej lepszej strony!Teraz pomarańcz zobowiązuje. Śląsk to my!

slask.blox.pl +
= w.m.
wtorek, 08 maja 2007
FOTO :..: Katowice, Butik H&M przy ul.Stawowej

Autor zdjęcia: Kacper za pośrednictwem flickr

A i przy okazji fachowo odrestaurowana piękna kamienica. I oto chodzi, i oto chodzi!
Zabrzański industrial

Autor zdjęcia: Marcin Nowak

Zabrze to miasto - symbol. Było przez lata stolicą węgla i stal. Dziś to już tylko wspomnienie, które karmi wyobraźnię. Obejrzyj to, co jeszcze jest i to, czego już nie ma. Na zdjeciu głównym widzimy cechownię Kopalni Mikulczyce. Resztę zdjęć obejrzycie na mojej galerii opublikowanej w gazecie wiadomości24.pl

Siedziba Huty Zabrze   Pozostałości po KWK Wawel   Pomost w cechowni KWK Mikulczyce   Koksownia Jadwiga

niedziela, 06 maja 2007
Majówka w Beskidach

Odbyta przez Chemiqa. Tam jeszcze zima trzyma gdzieniegdzie. Ale wyprawy wszyscy zazrościmy. A to przecież rzut kamieniem. "Wiślanką" od 45 do 75 minut ;) To oczywiście najczęstszy kierunek wypoczynkowy Ślązaków. Numer dwa to Jura Krakowsko - Częstochowska, numer trzy - Bory Stobrawskie.
Na zdjęciu kolejka krzesełkowa Szczyrk - Skrzyczne. Więcej zdjęć tutaj.
No i fantastycze panoramy ze Skrzycznego. Made in Chemik81

środa, 02 maja 2007
Zabrzańskie pomniki przyrody
Ciekawa sprawa. Również na Śląsku znajdziemy stare i niezwykle cenne drzewa. Prezentuje dwa zabrzańskie kolosy. Pierwszy to prawie stuletnia, 19-metrowa Leszczyna, rosnąca na modernistycznym Placu Trugutta a drugi to 122-letni, gigantyczny - ponad 20-metrowy Platan Klonolistny - symbol Zabrza, który rośnie pomiędzy Teatrem Nowym a Centrum Handlowym... "Platan". Zasadzony przez hrabiów Donnesmarcków jeszcze zapewne w momencie formowania się tego industrialnego miasta. Klikajcie!


autor szkiców: Adam Rostański
FOTO :..: Katowice. Wyjście spod ronda


Autor zdjęcia: Uasic za pośrednictwem flickr! Zobacz w całości
Skopiuj CSS