poniedziałek, 30 kwietnia 2007
Kopalnia Mikulczyce. Dawniej i dziśHistoria kopalni Mikulczyce jest tak intrygująca jak jej wygląd. To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych i najlepiej zaplanowanych śląskich kopalń. Na przełomie wieku XIX i XX uległa konsolidacji grupa pięciu okolicznych pól górniczych i powstały pierwsze szyby:
"Adolf" (ob. Jan) Prace zakończono dopiero w 1905 roku. Następny szyb "Elizabeth" (Bolesław) wykonano w latach 1906-1912 r. Z szybem "Elizabeth" sortownia (foto E) była połączona pomostem o długości 200m. (foto F)
Węgiel kamienny dzielony na 9 asortymentów załadowywany był bezpośrednio na wagony kolejowe. W 1907 roku powstały budynki, w których znajdowała się cechownia, łaźnia (foto A), warsztaty, nowa kotłownia (stara powstała, w 1905 roku), kompresorownia (foto B), centrala elektryczna, lokomotywownia. Pierwszy węgiel wydobyto w 1905 roku, a już 8 lat później przy zatrudnieniu 2770 górników osiągnęło ono poziom 945 000 ton. Aby zapewnić odpowiednią wentylację zakładu w 1908 r. wybudowano wentylator Guibal o wyd. 2500m3, oraz wentylator systemu Rateau o wyd. 6000m3 pracujący od 1912r. Robotnicy i urzędnicy zatrudnieni na kop. "Donnersmarckhutte" mieszkali w Mikulczycach oraz na terenie małej kolonii (foto C) powstałej obok kopalni.


Dziś już zachowana szczątkowo. Ale wciaż wykorzystywana. W cechowni znajduje się słynny już na całą Europę zakład budowy i rewitalizacji organów a budynkach przemysłowych pracownia kowalstwa artystycznego. Hałda, którą nadbudowywały odpady z drążeń chodnikowych kopalni tworzyły najwyższą hałdę (foto D) w Zabrzu (najwyższy punkt miasta) dziś zostaje rozbierana ze względu na cenny budulec przy inwestycjach drogowych. Zapraszam do galerii tego co zostało po tym co było. Literki oznaczają lokalizację pokazaną na starych zdjęciach u góry (źródło: Zabrze na starej pocztówce, 1998). Kliknij i powiększ miniaturki.

A B C
D E F


niedziela, 29 kwietnia 2007
Nowe życie w stary Śląsk - konferencja

Koło Naukowe Polityków Społecznych oraz Stowarzyszenie Moje Miasto zaprasza wszystkich zainteresowanych na konferencję pt.: Nowe życie w stary Śląsk, która odbędzie się 8. maja o godzinie 11 w sali sympozjalnej I (2. piętro) na Wydziale Nauk Społecznych UŚ na ul. Bankowej 11.

 

Stare życie w nowy Śląsk - plakat
11:04, tomaszewski_jacek , ..:: Info
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 24 kwietnia 2007
FOTO :..: Zabrze, kościół Świętego Józefa

Autor zdjęcia: absolom83 za pośrednictwem flickr! Zobacz w całości


poniedziałek, 23 kwietnia 2007
Rozstrzygnięto konkurs na logo

Logo Zofii Przybylskiej

Gratulujemy zwycięzcy! Okazało się, że idea geograficznego blokodiagramu została uznana przez czytelników Gazety najczytelniejszą i najatrakcyjniejszą.
Cóż, można jednak krytycznie spojrzeć na ustawienie miast: Chorzowa względem Świętochłowic (na odwrót), Siemianowice z tajemniczym sąsiadem. Lub tajemniczy sąsiad Będzina. Sosnowiec mniejszy od Dąbrowy Górniczej. Ale nie czepiam się już wiecej. Być może nie w tym rzecz.
Było sporo wątpliwości czy finałowe logo nie było plagiatem loga przewodniego z naszego bloga, ale okazało się, że prac wykorzystujących ten motyw było o wiele, wiele wiecej. Ludzie widać kojarzą konurbacyjność. O ostatecznym wyborze najlepszego blokodiagramu zadecydowali plastycy z ASP i ich zmysł "dobrej kreski". I również w finale blokodiagram wygrał, czego można było się spodziewać, bo to symbol wieloznaczny. Podobny posiada Zagłebie Ruhry.
Cóż, przełykam gorycz porażki i przystępujemy do drugiego konkursu. Kto wie czy nie ważniejszego. Czyli hasło promujące Śląsk.


Logo Marcina Nowaka
Kolejna konferencja

W przededniu wejścia Ustawy powołującej aglomerację Silesia, Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. gen. J. Ziętka w Katowicach, wraz z Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Katowicach zapraszają do udziału w debacie organizowanej w dniu 26 kwietnia 2007r. (czwartek) o godz. 13:00 w auli 312, przy ul. Krasińskiego 2 na temat: „Aglomeracja Silesia -konurbacja czy związek metropolitarny”

W dyspucie poświęconej perspektywom śląskich gmin w aglomeracji udział wezmą między innymi przedstawiciele władz rządowych, samorządowych i świata nauki, w tym Wojewoda Śląski Pan Tomasz Pietrzykowski, Marszałek Województwa Pan Janusz Moszyński, Wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Pan Michał Czarski, Prezydent Miasta Katowice Pan Piotr Uszok, prof.UW dr hab. Michał Kulesza oraz posłowie i senatorowie województwa śląskiego.
Jednocześnie zwracamy się z prośbą o wykorzystanie tej informacji w Państwa mediach oraz serdecznie zapraszamy na debatę.

niedziela, 22 kwietnia 2007
Spuścizna przemysłowa w Google Earth!

Znalazłem prawdziwy hit. Kto ma program Google Earth (kto nie ma tu ściągnie), niech czym prędzej obejrzy za jego pomocą tą fantastyczną nakładkę, stworzoną prze autorów serwisu zapomniane.com, prezentującą praktycznie wszystkie i zlikwidowane i funkcjonujące zakłady przemysłowe regionu.


sobota, 21 kwietnia 2007
Zabytki przemysłu umierają a loftów brak...

Autorka zdjęcia: crazy.morgana za pośrednictwem flickr! Zobacz w całości i z innego ujęcia

Na zdjęciu przeznaczona do rozbiórki fabryka garnków "Silesia" w Rybniku. Warto przy tej okazji zastanowić się nad tym jak to jest, że region z największym potencjałem jeśli chodzi o zabytkowe budynki poprzemysłowe o wiele słabiej je wykorzystyje w porównaniu z Łodzią czy Warszawą. To wstyd, że unikatowej fabryce Dietla w Sosnowcu grozi wyburzenie. Opiszę o tym szerzej w kolejnych notkach. Sprawę monitoruje Stowarzyszenie Moje Miasto.
Dziś spacerowałem po Zabrzu i przystanąłem przed zachwycającą, cudowną, intrygującą, bajeczną wieżą ciśnień, położoną na terenie dawnych zakładów Huty Donnesmarcków. Przeczytałem:
"Grozi zawaleniem" i aż mnie taka totalna złosć przeszła...
Druga słynniejsza wieża ciśnień znajduje się przy ulicy Zamojskiego, nota bede też pozostawia wiele do życzenia.
Będziemy tego żałować!
Śląskie się reklamuje

 

W czwartek w turystycznym dodatku do „Gazety Wyborczej” najbardziej w oczy rzucały się reklamy województwa śląskiego. Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego przygotowała je krakowska Agencja Eskadra, ta sama, która opracowała strategie (uwaga długa nazwa!) komunikacji marketingowej atrakcyjności turystycznej oraz inwestycyjnej i gospodarczej.
- W naszej strategii proponujemy promowanie Śląskiego jako regionu pełnego pozytywnej energii. W ten sposób sięgamy po przemysłowe tradycje (prąd z węgla), ale metaforycznie je przetwarzamy (nasza „energia” to przede wszystkim energia życiowa), by przełamać stereotyp Śląskiego jako „czarnej dziury”. - Mówi dla slask.blox
Marek Tobolewski z Eskadry.

Jak się wam podoba? Czekamy na opinie...

Więcej o strategii tutaj i tutaj. Klikajcie

czwartek, 19 kwietnia 2007
Rozpoczynamy akcję "Popieram Śląski"

Euro 2012 na Slaskim

Dobrze się stało. Dwóch zapaleńców zabrało się nie do gadania tylko do roboty. Krzysiek Niedbała i Tomek Sosiński - kibice, którzy byli na wszystkich meczach w Chorzowie i twierdzą, że znają Stadion Śląski jak własną kieszeń założyło stronę www.euro2012naslaskim.pl na której można złożyć swoje poparcie dla organizacji meczów EURO2012 w Chorzowie. Licznik już bije jak opętany. Sprawdźcie sami odświeżając stronę.
To bardzo ważna inicjatywa, tym bardziej, że być może ostateczna decyzja należeć będzie znów do UEFA.
Wchodźcie, pobierajcie bannery, umieszczajcie je u siebie na stronach, podsyłajcie linki innym. Wszyscy pokażmy, że to wydarzenie nam się po prostu należy.

środa, 18 kwietnia 2007
Euro JEST! Chorzów też?

Mamy Euro! Ja osobiście wierzyłem od początku, powoływujac się zaciekle na rachunek ekonomiczny. Po prostu wybór ten wszystkim się opłacał. Wszystkim. Teraz pytanie. Czemu nie Chórzów? A może jednak... Póki co jesteśmy najbliżej końca a jednak na końcu stawki. Jak to się stało, że ponad dwumilionowe miasto jakim bedzie przyszła Silesia, nie będzie miało tej imprezy za 5 lat? Może brak wikszego zaangażowania włądz lokalnych... Może lobyści się nie postarali...

Wydaje mi się, że jedyną szansą dla Chorzowa jest albo wpadka któregoś z pozostałych 5 miast wydelegowanych ( no cóż, zdarza się i najlepszym "nie wyrobić" - nawet Atenom, a Chorzów bedzie czekał gotowy ) albo symboliczne oddanie choć jednego ćwierćfinału Śląskiemu z racji pojemności lub... uwaga... zrzeczenie się organizacji meczów na rzecz Chorzowa przez Wrocław. Nie jest to abstrakcją. Jeśli stolica Dolnego Śląska otrzyma prawo do organizacji EXPO 2012 myślę, że bedzie mogła sobie pozwolić na taki gest wobec regionu, który piłkarsko i liczbowo bardziej an to zasługuje. Wiem, może naiwne. Ale zobaczymy...
Niestety film promocyjny Chorzowa moim zdaniem skromnym był najgorszy spośród miast polskich.

niedziela, 15 kwietnia 2007
FOTO :..: Zamek w Mosznej c.d.
Kilka dodatkowych, kompletnie amatorskich zdjęć, wykonanych podczas pleneru edukacyjnego zorganizowanego przez GCK, o którym mowa kilka wpisów niżej.


sobota, 14 kwietnia 2007
FOTO :..: Zamek w Mosznej

autor zdjęcia: Jacek Tomaszewski
Uwaga ciekawe! Zamek, który przechodził z jednych szlacheckich do drugich arystokratycznych rąk posiada wiele tajemnic. W ogrodzie zamkowym odkryto na początku XX wieku fragmenty piwnic, które H. Barthel w 1929 identyfikował, raczej bezzasadnie, z zamkiem templariuszy, miał on łączyć się podziemiami z zamkiem w Chorzelicach. Po drugiej wojnie światowej podczas prac budowlanych natknięto się na ślady średniowiecznej palisady.

piątek, 13 kwietnia 2007
FOTO :..: Planetarium chorzowskie

Autor zdjęcia: ChemiQ81 za pośrednictwem flickr! Zobacz w całości
sobota, 07 kwietnia 2007
Plener edukacyjny: Śladami Thiele – Wincklerów

 

GCK Logo

 zaprasza na:

 

Plener edukacyjny: Śladami Thiele – Wincklerów
KATOWICE – BYTOM MIECHOWICE – MOSZNA

 

Górnośląska industrializacja zawdzięczała swój rozmach talentom przedsiębiorców, wśród których szczególne miejsce zajmuje rodzina Wincklerów (później Thiele-Wincklerów). Twórca potęgi rodu, Franz Winckler, prawdziwy self-made man, położył podwaliny pod miejskość Katowic. Centrum miasta swój obecny kształt wywodzi w znacznym stopniu z okresu działalności swego „ojca założyciela”. Świadectwa obecności rodu w dziejach Górnego Śląska odnajdziemy także w jego dwóch siedzibach – bytomskich Miechowicach oraz Mosznej. w tej ostatniej zachowało się okazałe założenie pałacowe, stanowiące znakomity przykład architektury doby historyzmu.

13.04 (piątek), wyjazd autokaru spod GCK godz. 10.00 (powrót ok. godz. 18:00)
przewodnik: Jerzy Gorzelik
cena: 15 zł

rezerwacja miejsc: promocja@gck.org.pl  

źródło: www.gck.org.pl

14:00, tomaszewski_jacek , ..:: Info
Link Komentarze (1) »
Życzenia

Jajec tynczom malowanych,
świont radosnych roześmionych,
we śmigusa kupa wody
szczynścio, zdrowio i pogody.
Niych zajonce i baranki,
i kurczoczki i pisanki,

zdobiom stoły z świynconkami,

ze babami, koloczami.
I niych Chrystus Zmartwychwstały
błogosławi świat nasz cały,
nadziejom na lepsze kożdy ranek budzi
łobdarzy radościom i spokojym ludzi

Renia

wtorek, 03 kwietnia 2007
Rybnik również aglomeracją?

Rynek w Rybniku                                                                                                                                    
foto:
Urząd Miasta w Rybniku
__________________________________________________________________________________________________________________________
Spełniły się moje przewidywania. Kiedyś spekulowałem, że powstaną na Śląsku trzy duże metropolie: 1,5 milionowa Katowicka, półmilionowa Zagłebiowska i półmilionowa Rybnicka. Część wydaje się prawdziwa.
Dawny ROW, Rybnicki Okręg Węglowy, trochę osierocony przez entuzjastow powiłania do życia SILESII sam wziął sprawy w swoje ręce. Samorządowcy regionu chcą powołąć do życia miniaturkę aglomeracji Katowickiej. Z tym, że taka miniaturka byłaby poważnym graczem na arenie dalszej niż Śląsk. Taki okręg miejski plasowałby się w Polsce gdzieś na 7-8 miejscu! Rybnik, Wodzisław Śląski, Rydułtowy, Pszów, Jastrzębie, Żory, Racibórz, Czerwionka-Leszczyny, Radlin, Świerklany. Ok 650 tysięcy mieszkańców.
Największym problemem są przestrzenie. Owszem jest to typowa aglomeracja. Dawniej niektórzy uważali, że konurbacja, ale z roku na rok wiekszość centralnych funkcji przejmował Rybnik. Przestrzenie pomiędzy Raciborzem a Wodzisławiem czy też pomiędzy Rybnikiem a JAstrzębiem są wieksze niż np pomiędzy Zabrzem a Gliwicami. Ale trzymam kciuki!

Skopiuj CSS