piątek, 30 marca 2007
Wiosna już jest w WPKiW
Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Jerzego Ziętka, to jeden z największych na świecie terenów projektowanej zieleni. Aż trudno dziś sobie wyobrazić, ze  Śląski Central Park powstał na prawie księżycowym krajobrazie antropogenicznych poprzemysłowych nieużytków.
Po latach chudych park - zielone płuca aglomeracji, powoli wychodzi z zapaści finansowej i wizualnej i znów przyciąga rzesze Ślązaków. A tutaj fantastycznie wykonana strona internetowa parku. Osobiście sam zamierzam udać się niebawem do Wesołego Miasteczka i powspominać dzieciństwo... Ciekawy link o rozplanowaniu WPKiW na wikimapii znalazł ChemiQ

Autor zdjęcia: ChemiQ81 za pośrednictwem flickr! Zobacz w całości
poniedziałek, 26 marca 2007
Logo. Które waszym zdaniem najlepsze?
niedziela, 25 marca 2007
Foto :..: Staw Morawa w Katowicach

Autor zdjęcia: ChemiQ81 za pośrednictwem flickr! Zobacz w całości
Wybierz sobie artystę

Kamienica Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych

Po raz kolejny katowiczanie wybierają wybietnego twórcę, związanego z miastem, którego popiersie stanie w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim. Do wyboru 19 postaci a wśród nich wielcy zasłużeni dla rozwoju Katowic jak Tadeusz Michejda, nazywany ojcem modernistycznych Katowic. Twórca takich budynków jak kamienica Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych przy ul.Słowackiego czy gmach Syndykatu Polskich Hut Żelaznych przy ul. Lompy (wpólnie z Lucjanem Sikorskim).

Drugą osobą, która dostąpiła zaszczytu i znalazła się w gronie 19. zasłużonych jest artysta Jerzy Duda-Gracz. Zmarły przed 3. laty artysta związany był z Katowicami przez całe życie. To tutaj miał swoją pracownię i tutaj wykładał na Akademii Sztuk Pięknych. Jego obrazy wystawiano m.in. w Paryżu, Sewilli, Wenecji czy Moskwie. Pochowany został na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza.

Głosować można do 6. kwietnia na stronie http://www.um.katowice.pl/ankiety/ga07/ wyniki poznamy pod koniec kwietnia. Uroczyste odsłonięcie rzeźby wybranej przez katowiczan na Placu Grunwaldzkim we wrześniu.

21:02, tomaszewski_jacek , ..:: Info
Link Dodaj komentarz »
sobota, 24 marca 2007
FOTO :..: Parę zdjęć z budowy Spodka
Dzień dobry wszystkim. To mój pierwszy wpis na tym blogu (dziękuję za zaproszenie do jego tworzenia) - więc musi być o Spodku - budynku, który jest mi na Śląsku najbliższy. To tu jako dziecko oglądałem z wypiekami na buzi seansy "Pana Kleksa w Kosmosie", mistrzostwa w podnoszeniu ciężarów, halowy motocross, mecze hokeja, halowej piłki nożnej, siatkówki. Tu szalałem na koncertach (kto pamięta "Odjazdy"?). W małej hali miałem w liceum lekcje WF. Potem mieszkałem na Koszutce - 5 minut "w kapciach" od Spodka. Świetnie pamiętam chwile spędzone w tym miejscu. Ale co innego sprawia, że to miejsce jest dla mnie tak ważne. Przy budowie Spodka pracował mój Dziadek, Romuald Uhlig (był naczelnym inżynierem zarządu budowy). Później był zastępcą dyrektora ds. technicznych Spodka.
czwartek, 22 marca 2007
Katowice. Miasto moje widzę...
Wyjeżdżam i wracam, wyjeżdżam i wracam, wyjeżdżam i wracam, i tak, niczym w błędnym kole żywota Fryderyka Nietzschego, już ładnych parę lat. Wyjeżdżam na dłużej bądź krócej, dalej lub bliżej. Wracam do tego „grajdołka”, jak niektórzy nazywają Katowice, a który ja nazywam moją prywatną Austerią. Wracam, przystaję, patrzę i widzę…
O śląskim społeczeństwie obywatelskim ciąg dalszy...
W swoim ostatnim wpisie settembrini wspomniał o Stowarzyszeniu Moje Miasto. Jako, że jestem członkiem tej organizacji poczułem się w pewnym sensie wywołany do tablicy. W związku z tym poniżej prezentuję, krótki opis działalności i osiągnięcia Stowarzyszenia.
środa, 21 marca 2007
Bo Janosch to z Zabrza był!
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza 2 kwietnia br. o godzinie 19.00 do Niezależnego Centrum Kultury Wiatrak w Zabrzu-Zaborzu, do którego zawitamy z "Cholonkiem"! Spektakl ten będzie szczególny także ze względu na wyjątkowość miejsca, w którym zostanie zaprezentowany; odbędzie się bowiem po raz pierwszy w rodzinnym mieście Janoscha, Zabrzu!. "Cholonek" jeszcze nigdy nie był tak blisko miejsc, w jakich Janosch obserwował ludzi i rytm ich życia, które po latach objawiły się w książce "Cholonek albo dobry Pan Bóg z gliny", a teraz objawiają się na scenie. Zaborze to przecież miejsce, z którego bierze początek opowiadana historia. W jednym z najstarszych budynków Zaborza mieści się CK Wiatrak; budynek ten "pamięta" czasy trwałych ondulacji fryzjera Klappstocka, zabawy dzieci z karbidem i domowe sposoby na walkę z mendoweszkami...
/żródło: DWPN/
Miejsce? Zabrze, CK Wiatrak (ul. Wolności 395)
Czas? 2 kwietnia, godz. 19.00
Bilety do nabycia w CK Wiatrak!
poniedziałek, 19 marca 2007
„ŚLĄSK Z NIEBA”

„Za każdym razem, gdy wznoszę się w powietrze, towarzyszy mi to samo uczucie, codzienne troski stają się nieważne i zostają na ziemi, a ja patrzę na świat pode mną z niedostępnej dla większości ludzi, niebiańskiej perspektywy. Z wysoka wiele rzeczy niedostrzegalnych z powierzchni ziemi. Z tej perspektywy łatwiej ocenić nowe rozwiązania komunikacyjne, zlokalizować skrzętnie ukrywane nielegalne wysypiska śmieci, zobaczyć, jak szybko postępują inwestycje, a piękne pejzaże nabierają nowych barw. Z ptasiej perspektywy wielkie ludzkie sprawy stają się takie malutkie...”

Widziany oczami latającego fotografika Janusza Moczulskiego , Śląsk, to nie tylko hałdy, huty, kopalnie czy wiszący w powietrzu smog. Dostrzegł on także piękno i bogactwo tej ziemi...

Miejsce? Muzeum Śląskie w Katowicach

Czas? 2 marca - II połowa maja 2007

Wstęp? Bezpłatny!!!

 

Spoleczenstwo obywatelskie

Okolo dwoch tygodni temu Gazeta Wyborcza opublikowala wyniki badan dotyczacych stanu najwiekszych polskich miast. Wsrod kilku wskazanych przez PricewaterhouseCoopers faktorow, znalazla sie kategoria dotyczaca aktywnosci spolecznej. Okazalo sie, ze katowiczanie sa spolecznoscia nadspodziewanie aktywna. Na 1000 mieszkancow dziala tu statystycznie 5 organizacji pozarzadowych, co na tle pozostalych badanych miast jest wynikiem najlepszym.

niedziela, 18 marca 2007
FOTO :..: Tychy w deszczu

Autor zdjęć: Kacper za pośrednictwem flickr!
piątek, 16 marca 2007
Śląski Manhattan musi zaczekać
Wizualizacja nowego projektu ZFI Havre w Dzienniku ZachodnimDobre położenie na mapie Europy, świetna infrastruktura, którą można porównać z Zagłębiem Ruhry. No i lokalne władze poważnie traktują inwestorów i starają się im pomagać. To wszystko odróżnia Śląsk od reszty Polski - tymi słowami Leszek Mikos, szef krakowskiej firmy ZFI Havre, rozbudził marzenia wszystkich pasjonatów wieżowców w Katowicach....
Czerwony jak c... Nikiszowiec!
Unikalne osiedle robotnicze wybudowane dla górników KWK Wieczorek w latach 1908-1911 w Janowie. Nikisz jest dziś częścią dzielnicy Katowic Janów-Nikiszowiec. Już w 1978 roku został uznany za zabytkowy zespół architektoniczno-urbanistyczny, a w 2006 umieszczono go wraz z Galerią Szyb Wilson na Szlaku Zabytków Techniki.


Autor zdjęć: Blaufraum za pośrednictwem flickr! Zobacz inne

środa, 14 marca 2007
FOTO :..: Siemianowickie kontrasty

Autor zdjęcia: crazy.morgana za pośrednictwem flickr! Zobacz w całości

Miłośnicy gór, do Biblioteki Śląskiej marsz!

W czwartek 15 marca, o godz. 17.00 Biblioteka Śląska w Katowicach zaprasza na spotkanie z największymi polskimi himalaistami - Krzysztofem Wielickim i Ryszardem Pawłowskim. Goście opowiedzą o najciekawszych wyprawach na dach świata i pokażą zdjęcia ze swoich zbiorów.
Wspomnienia z wypraw urodzonego w Katowicach Jerzego Kukuczki zaprezentuje jego żona Cecylia. Atrakcją wieczoru będzie również pokaz slajdów, sprzętu himalaistycznego i rekonstrukcja obozowiska wysokogórskiego. Na tych, którzy pofatygują się do biblioteki czeka konkurs z nagrodami. Spotkanie poprowadzi Anetta Chlebica dziennikarka Radia Katowice.
Górski wieczór został zorganizowany z okazji wernisażu wystawy fotograficznej prezentującej prace śląskich bywalców ośmiotysięczników, zatytułowanej "Zdobywcy gór". Będzie ona czynna do 29 marca w godzinach otwarcia Biblioteki Śląskiej. Wstęp wolny

Śląski modernizm znów "na tapecie"
Jadwiga Kocur autorka słynnego filmu dokumentalnego o architekturze modernistycznej i funkcjonalnej dwudziestolecia międzywojennego na Śląsku jak również Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach postanowili zorganizować konkurs fotograficzny dla studentów Uniwersytetu Śląskiego, dotyczący właśnie modernistycznych obiektów na terenie Górnego Śląska. Cieszę się, że ta niezwykła tematyka stopniowo wychodzi na powierzchnię i staje się omawiana w coraz to nowych mediach, gdyż co jak co ale Katowice, Zabrze czy Gliwice to miasta, które są swoistymi Mekkami dla ludzi, architektów, historyków sztuki, którzy znają wartość tego unikatowego na skale europejską przedsięwzięcia architektonicznego. Coraz śmielej mówi się o zainteresowanie tą spuścizną ludzi z UNESCO w celu wpisania Katowic na listę dziedzictwa kultury. Realne.
Dla zainteresowanych oto strona konkursowa. Rejestrujesz się, otrzymujesz własne ID i wylosowany zostaje dla ciebie zestaw obiektów które musisz sfotogafować. Czekają cenne nagrody!
O architekturze modernistycznej Górnego Śląska niebawem więcej na naszym blogu.
wtorek, 13 marca 2007
FOTO :..: Elektrociepłownia Moszczenica. Jastrzębie Zdrój

Autor zdjęcia: Blaufraum za pośrednictwem flickr! Zobacz w całości
poniedziałek, 12 marca 2007
Remont "Żylety" na ukończeniu

Właśnie kończy się remont słynnej Żylety. Czyli budynku Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, najwyższego budynku akademickiego w Polsce i zapewne jednego z najwyższych tego typu na świecie. Z umieszconego na dachu obserwatorium meteorologicznego przy dobrych warunkach pogodowych widać nawet Beskidy!
Prawie stumetrowy wieżowiec otrzymał nową, bardziej elegancką elewację wschodnią i zachodnią. Remont elewacji frontowej i tylnej planowany jest na okres wakacyjny, gdy studiujący w budynku studenci udają się w Polskę na praktyki terenowe. Tam właśnie studiuje autor bloga :)

(Info redakcyjne. Zagłębie również zawiera się w tematykę naszego bloga. Bo przecież to i tak jeden organizm. Nie lansujemy sztucznych podziałów) foto: gkw i brysiu9


Autor zdjęcia: ChemiQ81 za pośrednictwem flickr! Zobacz w całości
 
1 , 2 , 3
Skopiuj CSS