czwartek, 29 stycznia 2009
Przeprowadzka bloga
Witam serdecznie wszystkich czytelników. Przez ostatnie kilkadziesiąt miesięcy jak widać pojawiło się Was tutaj również kilkadziesiąt, ale tysięcy. Po kilku miesiącach przymiarek przeprowadzam się jednak na inny adres... Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a nowa forma daje mi o wiele więcej możliwości.
Od teraz moim blogiem będzie witryna autorska marcinnowak.eu
Oczywiście My, czyli Śląsk nie przestanie istnieć. Współtworzyliście go również Wy, więc dla Was zostanie. Osobą, która go przypilnuje będzie zapewne Settembrini. A na mojej stronie to samo, a nawet trochę więcej
Będzie o Górnym Śląsku, jego dziedzictwie i atrakcjach, będzie ogólnie o turystyce i geografii, będzie mój blog prywatny, komentarze na temat najświeższych wydarzeń, galeria fotografii oraz przewodnik po Śląsku, który obecnie przygotowuję. Serdecznie zapraszam więc na www.marcinnowak.eu
poniedziałek, 05 stycznia 2009
Marsz Pamięci o ofiarach Zgody

Pod koniec stycznia 1945 roku czerwonoarmiści przepędzili z Katowic kolumnę więźniów w stronę obozu w Świętochłowicach-Zgodzie. Dnia 31 stycznia 2009 o godzinie 12.00 z katowickiego Placu Wolności wyruszy tą samą trasą marsz, w ten sposób chcemy przypomnieć o tragedii, która dotknęła Ślązaków 64 lata temu.

W początkach 1945 roku decyzją Urządu Bezpieczeństwa Publicznego przekształcono uprzedni nazistowski podobóz koncentracyjny KL Auschwitz Eintrachthütte w obóz przeznaczony dla osób pochodzących ze Śląska (choć znalazło się w nim również kilkudziesięciu więźniów o innym obywatelstwie niż polskie lub niemieckie), podejrzewanych o podpisanie volkslisty lub niechęć wobec komunistycznej władzy. W praktyce w obozie znalazły się również setki dzieci i starców. W wyniku katastrofalnych warunków sanitarnych dziennie na skutek epidemii tyfusu i czerwonki umierało w nim kilkadziesiąt osób. Więźniowie byli również bezlitośnie katowani przez komunistycznych funkcjonariuszy, w czym szczególnie wyróżniał się komendant obozu Salomon Morel, któremu w 1992 roku udało się wyemigrować do Izraela, już po przesłuchaniu go przez katowicką prokuraturę i na krótko przed sformułowaniem wobec niego szeregu zarzutów, w tym zarzutu ludobójstwa.

 

Brama obozu na Zgodzie

 

Niestety, współcześnie niewielu ludzi zna prawdę o nieodległej przecież przeszłości, a programy szkolne otaczają milczeniem powojenne losy takich miejsc zorganizowanych tragedii ludzkich jak obozy m.in. na Zgodzie czy w Mysłowicach. Namawiam wszystkich, którym zależy na pielęgnowaniu pamięci o ofiarach komunistycznego terroru, aby swoją obecnością na marszu wsparli potomków ofiar obozu na świętochłowickiej Zgodzie, na pewno nie jeden z nich będzie podążał dziewięciokilometrową trasą.

Skopiuj CSS