Blog > Komentarze do wpisu
Marsz Pamięci o ofiarach Zgody

Pod koniec stycznia 1945 roku czerwonoarmiści przepędzili z Katowic kolumnę więźniów w stronę obozu w Świętochłowicach-Zgodzie. Dnia 31 stycznia 2009 o godzinie 12.00 z katowickiego Placu Wolności wyruszy tą samą trasą marsz, w ten sposób chcemy przypomnieć o tragedii, która dotknęła Ślązaków 64 lata temu.

W początkach 1945 roku decyzją Urządu Bezpieczeństwa Publicznego przekształcono uprzedni nazistowski podobóz koncentracyjny KL Auschwitz Eintrachthütte w obóz przeznaczony dla osób pochodzących ze Śląska (choć znalazło się w nim również kilkudziesięciu więźniów o innym obywatelstwie niż polskie lub niemieckie), podejrzewanych o podpisanie volkslisty lub niechęć wobec komunistycznej władzy. W praktyce w obozie znalazły się również setki dzieci i starców. W wyniku katastrofalnych warunków sanitarnych dziennie na skutek epidemii tyfusu i czerwonki umierało w nim kilkadziesiąt osób. Więźniowie byli również bezlitośnie katowani przez komunistycznych funkcjonariuszy, w czym szczególnie wyróżniał się komendant obozu Salomon Morel, któremu w 1992 roku udało się wyemigrować do Izraela, już po przesłuchaniu go przez katowicką prokuraturę i na krótko przed sformułowaniem wobec niego szeregu zarzutów, w tym zarzutu ludobójstwa.

 

Brama obozu na Zgodzie

 

Niestety, współcześnie niewielu ludzi zna prawdę o nieodległej przecież przeszłości, a programy szkolne otaczają milczeniem powojenne losy takich miejsc zorganizowanych tragedii ludzkich jak obozy m.in. na Zgodzie czy w Mysłowicach. Namawiam wszystkich, którym zależy na pielęgnowaniu pamięci o ofiarach komunistycznego terroru, aby swoją obecnością na marszu wsparli potomków ofiar obozu na świętochłowickiej Zgodzie, na pewno nie jeden z nich będzie podążał dziewięciokilometrową trasą.

poniedziałek, 05 stycznia 2009, settembrini

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: też stąd, *.luksus.net.pl
2011/01/19 06:28:33
Dobrze by powiedzieć o powojennych obozach dla "ślązakow" całą prawdę. To co się działo w tych obozach, bez sądu, lub podczas sądow kapturowych, przypomina hitlerowskie metody. Więc nie popieram metod . Lecz ktos Slązaków w 1939 rku i podczas okupacji wsadzał do obozów i wnich bez sądu mordował. w miastach i wsiachrozstrzeliwał , wieszał na oczach mieszkańców, ktos tworzył listy ślązakow nie myślących po niemiecku dolikwidacji. Nie popierając zbrodni po II wojnie popełnionych przez wyzwolicieli i władzę ludową na ślazakach, nie uznając wyroku bez sadu, powiedzmy całą prawde. W obozach tych zamykano slązakow, ktorzy w 1939 zamykali i powodowali ze mordowano slązakow.
-
Gość: swój, *.luksus.net.pl
2011/01/19 06:49:52
To prawda. W 1939 ktoś tworzył listy ślązaków do likwidacji. "Hitler" nie był w stanie
wiedzieć ko był ślązakiem polskim, więc te listy tworzyli ślązacy opcji niemieckiej, nalezący do niemieckicj, hitlerowskich organizacji, powodując wywózki do hitlerowskich obozów zagłady inteligencji śląskiej, nauczycieli, Powstańców Śląskich, harcerzy, młodzieży należącej do OMP ( Oddziałow Młodzieży Powstańczej),policjantów. O tym się obecnie mówi tak mało, nawet ironizuje obchodzenie powstańczych rocznic. Mowi się za to dużo o obozach po II wojnie dla ślązaków, nie mówiąc przy okazji całej prawdy.
To między innymi cicha metoda RAŚ. Panie Gorzelik. Jest Pan historykiem. A czym jest nauka historii? Nauką o przeszłosci, dazacą do ujawnienia całej prawdy. Wiec mowiąc o Siemianowicach, Jaworznie, Łambinowicach, mówmy całą prawdę. Oprócz zamordowanych tam niewinnych, czy Bogu ducha winnych, zamknięci byli zginęli tam i winni. Czy osadzanie ich tam bez sądow, wyroków, w sposób jak czynili to Niemcy podczas okupacji, w czym pomagała częśc niemieckich slazaków było słuszne? Na miłóść boską nie, to była taka sama zbrodnia jak zbrodnie nazistowskie, w ktorych pomagała część niemieckich ślązakow. Ale mowiąc, pisząc o zbrodniach na ślązakach dokonanych po II wojnie światowej przez Armie Czerwona i władzę ludową i jej Urząd Bezpieczeństwa, powiedzmy całą prawdę. Nie mówmy młodemu pokoleniu półprawd,nie wykorzystujmy politcznie sytuacji, bo to tylko zaognia, i powoduje opaczne rozumienie historii, no i Śląska ( Górnego,bo o Dolnym jako historycznie kulturowym miejscu, nestety zapomnijmy; a wielka szkoda).
Skopiuj CSS