Blog > Komentarze do wpisu
"Śląskie pałace i ich właściciele"
Do 5 października na terenie przyszłego Muzeum Śląskiego (do 2000 roku Kopalnia Katowice, a w latach 1822 - 1936 Kopalnia Ferdynand) miała miejsce tytułowa wystawa, zorganizowana przez MŚ w ramach corocznych Górnośląskich Dni Dziedzictwa. Choć zwiedzenie tej ekspozycji planowałem od dłuższego czasu, skończyło się jak zwykle- bez porządnego aparatu, ubrany w rowerowe ciuchy wpadłem na teren dawnej kopalni wracając znad Jeziora Paprocańskiego. Dlatego mogę zaprezentować jedynie słabej jakości zdjęcia wykonane komórką, ale lepsze to niż nic, jak sądzę. Nie wiem czy jest to pełna lista rezydencji, tak czy owak ich nagromadzenie na niewielkiej przecież powierzchni może robić wrażenie. Wielka szkoda, że po wielu z nich pozostało ledwie mgliste wspomnienie w postaci kilku fotografii. Na wystawie zaprezentowano 21 pałaców z Górnego Śląska, z których powszechnie znane są w porywach trzy (Pszczyna, Pławniowice, Moszna).

 

Nakło/Brynek/Siemianowice

Świerklaniec/Repty

Krowiarki/Dobra

Moszna/Miechowice

Rudziniec/Tułowice/Toszek

Łubowice/Frączków/Pszczyna

Promnice/Sośnicowice/Rudy Raciborskie

Kopice

Łabędy/Pławniowice

I na koniec Kopalnia Ferdynand/Katowice z przełomu (jak zgaduję) XIX/XX wieku

Kopalnia Katowice/Ferdynand

 

 

Idąc za sugestią Mephirka postanowiłem uzupełnić wpis o pałac Goduli z Szombierek, który faktycznie został pominięty przez MŚ. Pałac został zaprojektowany przez królewskiego inspektora budowlanego Fellera w stylu neorenesansowym i wybudowany w latach 1841-1845. Niestety w 1945 roku nie uchronił się przed Armią Czerwoną, która obiekt splądrowała a następnie spaliła. 

Pałac Goduli w Bytomoi Szombierkach

 

Mało szczęśliwy był los górnośląskich pałaców, nawet te, które przetrwały obecność "wyzwolicieli", jako nieoswojone znaki przeszłości  zostały unicestwione przez LWP z rozkazu władz PRL. Do dziś ocalało zaledwie kilka.

czwartek, 09 października 2008, settembrini

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
mephirek
2008/10/10 14:59:17
Brakuje pałacu Goduli w Szombierkach. Szkoda, że go pominięto, bo była to przecież rezydencja jednej z ważniejszych postaci w historii Górnego Śląska.
-
2008/10/11 10:46:15
Już uzupełniłem, wkrótce powinna się pokazać odświeżona wersja wpisu. Pewnie znalazłyby się jeszcze jakieś pominięte przez MŚ pałace.
-
2008/10/11 16:13:53
Hi Sett!

Bardzo interesujaca wystawa! Tylko moglby ktos zrobic porzadek z pisownia nazwisk bylych wlascicieli. Rodzina Strachwitzow, czy Gaschinow nie istniala. Nazywali sie von Strachwitz i von Gaschin. Joanna Schaffgotsch to juz wogule fantazja!!! :DDD
Nie narzekaj na swojaj komorke, fotki robi przednie. :)
Brakuje miedzy innymi palacow katowickiego i myslowickiego.
Co do palacu w Szombierkach, Sowieci zachowywali sie jak Mongolowie, ale ostateczny "cios" zadaly tej budowli wladze PRL. Zostal rozebrany po wojnie.

Glückauf!
-
Gość: jrmach, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/10/11 20:18:12
Prezentując "Mały Wersal" w Świerklańcu (Neudeck), warto również wspomieć i przedstawić "Stary Zamek" w Świerklańcu, który usytuowany był klikaset metrów bliżej, przy drodze tarnogórskiej (losy podobne jak MW)
-
Gość: ossad, *.wroclaw.dialog.net.pl
2008/10/14 19:51:44
Hej!
Wratislaviae Amici postanowiło obdarzyć także Górny Śląsk dobrodziejstwem tego, co znaczy dla Dolnego Śląska Hydral :)
www.gorny-slask.eu/
byliście już tam?
o Hydralu: www.prw.pl/articles/view/8326/wirtualni-utrwalacze-slaska-posluchaj
-
2008/10/28 13:22:47
Okazuje się, że więcej obiektów zostało pominiętych. Wkrótce uzupełnię wpis o Koszęcin (pałac książąt opolskich, od 1819 w rękach rodziny Hohenlohe- Ingelfingen), pałac Ballestreamów w Kochcicach, Kończyce Wielkie ( rodzina Thun- Hohenstein), Miedary- Kopaninę (pałac barona Fryderyka von Furstenberga), Pogrzebień (pałac Artura Baildona), Porębę (pałacyk Fryderyka Erdmanna Anhalt- Cothen, Przyszowice (rodzina von Raczek), Rudnik, Rybna. To na pewno wciąż nie jest pełna lista. Poszukiwania trwają :)
-
2008/11/14 19:44:42
Witam,

osobom zainteresowanym śląskimi pałacami polecam swoją fotogalerię na www.garnek.pl. Wystarczy wpisać użytkownik: slazok, lub galeria: palaceslaska. Na swoim fotoforum przedstawiam faktyczny stan zabytkowych rezydencji i ich rzeczywistych niszczycieli. Wbrew mitom Gazety Wyborczej większość takich obiektów nie została zniszczona przez Armię Czerwoną czy miejscowych kacyków PZPR. Największe zniszczenia nastąpiły po 1989 roku, większość prywatnych właścicieli to naciągacze i oszuści. Na tym niechlubnym tle wspaniale wychodzi polski Kościół, który w ostatnich latach pięknie odnowił pałace w Pławniowicach, Kamieniu Śląskim, Wodzisławiu Jedłowniku i Kokoszycach.

Osobom zainteresowanym przedwojennym wyglądem śląskich pałaców polecam niemiecką stronę:

www.zlb.de/digitalesammlungen/index.php?collection=1

można na niej za darmo obejrzeć kopię szkiców Duncker`a.

Pozdrawiam
-
ikroopka
2008/11/18 19:23:34
W Pszczynie byłam niedawno - zachwyciłam się !
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/11/24 16:40:04
Trochę nie na temat, jednak potrzebujemy wsparcia lokalnych patriotów. Jako uczniowie IILO w Katowicach, czyli jednej z pięciu szkół zakwalifikowanych do finału ogólnopolskiego konkursu "Studniówka You Can Dance" zorganizowanego przez telewizję TVN, prosimy o wsparcie czyli głosowanie na nasz film na stronie
www.plejada.pl/5,61230,konkurs_studniowka.html
jest to kwestia promocji miasta i szkoły. Za każdy głos jesteśmy bardzo wdzięczni.

-
Gość: , *.dip.t-dialin.net
2011/01/07 22:45:02
ulica palacu goduli?
Skopiuj CSS