Blog > Komentarze do wpisu
II Marsz Autonomii

W sobotę 12 lipca bieżącego roku odbędzie się II Marsz Autonomii organizowany przez Ruch Autonomii Śląska w związku z 88 rocznicą uchwalenia przez sejm RP ustawy konstytucyjnej, zwierającej statut organiczny województwa śląskiego.

 

Pierwszy marsz odbył się 15.07.2007, gromadząc około trzystu osób. Podobnie jak w zeszłym roku pragniemy zaprosić do wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu wszystkich mieszkańców regionu, którym bliska jest idea autonomii.

Spotykamy się na katowickim Placu Wolności o godzinie 12.00. Stamtąd przy dźwiękach orkiestry przejdziemy na Plac Sejmu Śląskiego - w miejsce ściśle związane z międzywojenną autonomią.Liczymy na udział całych rodzin. Na uczestników czekają atrakcje - pokazy zabytkowych wozów strażackich i walk rycerskich, bicie pamiątkowej monety. Podobnie jak w zeszłym roku marsz przebiegał będzie w wesołej, piknikowej atmosferze.

Więcej informacji o marszu na portalu MMSilesia.pl:

>> Ślązacy przemaszerują przez Katowice

piątek, 11 lipca 2008, tomaszewski_jacek

Polecane wpisy

  • Górnośląskie Dni Dziedzictwa 2009

    Młodzież Górnośląska wraz z Klubem Miłośników Transportu Miejskiego zapraszają do skorzystania z przejazdu zabytkowym tramwajem , który kursować będzie okolicz

  • Przeprowadzka bloga

    Witam serdecznie wszystkich czytelników. Przez ostatnie kilkadziesiąt miesięcy jak widać pojawiło się Was tutaj również kilkadziesiąt, ale tysięcy. Po kilku mie

  • Media to My sami

    Echo Miasta tarzające się w kałużach, Metro nurkujące w śmietniku, Wyborcza porzucana w autobusach, Dziennik Zachodni łatający dziury w tynkach? Krótki jest żyw

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
warszawa78
2008/07/11 12:38:11
Muszę u siebie na osiedlu zorganizować Marsz Autonomii Chomiczówki, też będzie fajnie i postulaty będą słuszne :) Pozdrawiam!
-
Gość: Gorzała, *.chello.pl
2008/07/12 04:08:19
Połażom i tyla ! Wybory bydom i zaś głosy na PO PiS SLD PSL. Ni ma jedny śilny ślonski partii!! Bo Ślonzoki, Gorole wolom partyie cyntralne! Do mnie autonomia ino tako: z terenu województw śląskiego i opolskiego razym !!
-
Gość: Het, *.silesiamultimedia.com.pl
2008/07/12 18:24:08
Tak dzisiaj było...
picasaweb.google.com/hetmanzdjecia/IIMarszAutonomiiLSka
-
Gość: svatopluk, *.ip.netia.com.pl
2008/07/15 09:56:43
@warszawka78
jak przyjdzie 10 to porozmawiamy powaznie
a do tego czasu zycze milej zabawy w piaskownicy.

swoja droga taka warszawa na wlasnym statusie autonomicznym duzo by zyskala.
ale to niestety przekracza horyzonty wiekszosci prawdziwych warszawiakow z podlaskiego i lublinskiego:)
-
2008/08/07 11:14:59
Witaj

Twój blog został zaproponowany w serwisie Blogbox. Zgodnie z regulaminem został poddany głosowaniu i uzyskał wymaganą liczbę 50 głosów. Nasz regulamin przewiduje dodanie do serwisu tylko tych blogów, których autorzy wyrażą na to zgodę. Zatem zwracamy się z pytaniem czy zgadzasz się by Twój blog został dodany do biblioteki blogów Blogbox? Prosimy o kontakt. Nasz adres to: redakcja@blogbox.com.pl

Pozdrawiamy
Redakcja serwisu Blogbox

-
lavinka
2008/08/26 13:04:37
Polska w rozsypce zawsze była słabsza niż w całości, dlatego nie popieram oddzielania się Śląska. Ale to nie znaczy,ze nie dostrzegam szczególnej odrębności tego terenu. W dobie przyłączania czego się da do Unii Europejskiej, wydaje mi się,że i tak jesteśmy wielką wielonarodową rodziną i granice pomału stają się umowne. Mam nadzieję,że tak zostanie.Jako Warszawianka z dziada pradziada twierdzę również,że nie planuję oddzielać się od innych regionów Polski bowiem każdy kawałek naszego kraju jest mi jednakowo bliski. No może Warmia nieco bardziej ale to tylko dzięki zielonym wzgórzom, dolinom i malutkim jeziorom, na których w bezwietrzną pogodę woda jest jak lustro. :)
-
Gość: Darkanzali, *.zjz.pl
2008/08/27 11:00:27
Lavinka, tu nikt nie mówi o odzieleniu. A kiedy to Polska była taka silna? Bo najbardziej scalona to była za komuny.
-
Gość: Mikołaj, *.multimo.gtsenergis.pl
2008/09/04 20:51:38
Taka Białoruś to dla lavinki chyba wymarzony wzór, taka scentralizowana, jednolita, przemawiająca jednym głosem. Nie wiem kiedy w końcu powszechną wiedzą się stanie czym autonomia jest, że to po prostu zwykłe rozwiązanie ustroju terytorialnego przekazujące społecznościom lokalnym więcej kontroli nad tym co się dzieje na ich podwórku, całkiem powszechne w Europie. Autonomia to sprawdzona droga :)
-
2008/10/19 01:12:48
@Darkanzali

oczywiście ze wielu z was mowi otwarcie o oddzieleniu dlatego macie we mnie wroga na zawsze chyba. Nie pozwole na jakakolwiek strate terytorialna mojego kraju. Polska jest jednością. Śląsk jest częścią Polski ważną jak każda inna. Tyle. Inaczej nie będzie.

Jakiekolwiek śmieszne marsze z ukraińskimi flagami nic wam nie dadzą. Dajcie se spokój gorzelikoludki.

Po drugie niby czemu Śląsk miał dostać jakąkolwiek autonomię lub cokolwiek więcej niż inne regiony naszego kraju? Czemu mieliby dostać prawo do rządzenia się w inny sposób niż reszta Polski? Śląsk jest i będzie polski.
Śląsk jest jedną z dzielnic, jednym z regionów, jednym z wojewódzctw Polski. Nie da się inaczej myśleć a na pewno każdy Polak ma prawo uważać Śląsk za część Polski bo przecież nie jest niczym innym niż częścią Polski. Ponadto co to znaczy, że Polaków jest więcej i zawsze nas przegłosujecie? Przypominam, że Polska to państwo unitarne (zresztą słusznie, nigdy nie będę chciał Polski jako państwa federalnego): cytat z wikipedii:
"Państwo unitarne to forma państwa najbardziej powszechna we współczesnym świecie, charakteryzująca się wewnętrzną jednolitością. Wszystkie jednostki administracyjne wchodzące w skład państwa są tak samo zorganizowane i podporządkowane organom centralnym."

... unitarne ale zdecentralizowane to znaczy, że każdy region rządzi się sam i tak samo jest ze Śląskiem. Mieszkańcy Śląska mają możliwość wybierania spośród siebie ludzi do sejmiku woj. śląskiego. Taki sam wybór mają mieszkańcy woj. dolnośląskiego, mazowieckiego czy podkarpackiego. Nie rozumiem czemu mielibyśmy specjalnie traktować mieszkańców woj. śląskiego. "Chcemy o pewnych sprawach decydować sami, w naszym gronie" A kto wam broni? Decydujecie sami o swojej ziemi. Macie możliwość i wybieracie co 4 lata w wyborach samorządowych. Ślązacy wybierają ludzi do rad gmin, rad powiatów i właśnie sejmików wojewódzckich. W Polsce bezpośrednio wybiera się prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Hm halo??? O co wam ludziom uważającym się za Ślązaków narodowości śląskiej chodzi? Możecie wybierać i wiem, że to robicie. Głosujecie i co? Macie problem z tym jak głosują inni Ślązacy? Chcecie im odebrać prawa wyborcze bo wy wiecie lepiej jak powinno być i jak muszą głosować? Ludzie tam mieszkający mają prawo głosować jak uznają za stosowne, wy też. Ludzie mieszkający na Śląsku, zameldowani tam mają prawo popierać taką wizję przynależności tych ziem jaką uznają za słuszną. Oni także są depozytariuszami śląskości. Jeśli w wyniku wyborów okaże się, że nic nie uciułaliście, żaden wasz, raśowcy przedstawiciel nie wszedł do sejmiku itd to widać Ślązacy, mieszkańcy Śląska tego nie chcą, że was nie chcą. Widać chcą czegoś innego. Widać, że czują się jednak Polakami, że czują się Ślązakami narodowości polskiej a nie jak na siłę próbujecie im wmówić Ślązakami narodowości śląskiej. Widać czują jednak związek z Polską jako całością. Sory Winetu.
-
2008/10/19 01:15:47
Poparcie dla idei niepolskości Śląska czy wręcz takich paranoji jak oderwanie Śląska od Polski jest znikome. Te 100 osób z ukraińskimi falgami to śmiech na sali. W woj. ślaskim i opolskim mieszka 5,5 miliona ludzi z tego 173 uważa się za ludzi narodowości niepolskiej a 150 tys za nar. niemieckiej. Ile to jest procent? 0,003 jak pamiętam. A prawdziwa siła tej szkodliwej organizacji jest widoczna gdy popatrzymy ile autonomiści z RAŚu dostali głosów w ostatnich wyborach samorządowych w 2006 (tak ta zła Polska pozwala im wystawiać komitety wyborcze) - 63 tys w obu woj. (4 tys w opolskim i 59 w slaskim). Mozna też spojrzec ze mniejszosc niemiecka w woj. opolskim dostala 49 tys. To jest właśnie realna siła autonomistów. Siła żadna ale jeśli chce im się marnować głosy droga wolna. Taki Ruch obywatelski polski Śląsk przynajmniej potrafi wprowadzić ludzi do sejmików wojewódzkich czy senatu państwa.
Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości po co RAŚom autonomia i co myślą tak naprawdę po tą owczą skórą na temat Polski to radze poczytać ich fora i strony. To jest czysta nienawiść. Ci ludzie zapominają totalnie o obecnej tam zawsze polskości Śląska a miłują jego przeszłą częściową niemieckość. Tak więc drogi Tusku żądam by tym ludziom nic nie dawać, żadnej autonomii (pierwszy krok do oderwania kawałka Polski). To jest była i będzie polska ziemia.
-
2008/10/19 01:20:26
@svatopluk

Nie bój się. Warszawa jest porządnym miastem. Bardzo propolskim miastem. Sercem Polski. W skrócie Warszawa znaczy Polska. Nikt tu nie chce autonomii. W ogóle śmieszny pomysł tak samo jak tej garstki ludzi z flagami ukraińskimi.
-
Gość: Bebok, 88.220.36.*
2008/11/07 21:00:13
Co Ty człowieku bredzisz? Rozumiem, że Ty posługujesz się flagą indonezyjską? Naucz się szacunku dla innych i dla ich odmienności, bo sprawiasz wrażenie niedojrzałego frustrata. Nie dziwię się, że hanysy nie chcą mieć z takimi nic wspólnego.
-
iulius
2009/01/04 17:00:14
Zapraszam na forum o autonomii Wielkopolski: www.wielkopolska.dyskutuj.com
-
2009/01/05 03:00:08
@ Bebok

Niby czemu mam mieć szacunek do kogoś kto chce mi niszczyć kraj? Kto pluje na Polskę? Mam to szanować, że robi się 5 kolumnę i chce oderwać część Polski od mojego kraju (są tacy ludzie tam)? Nie wszystko muszę szanować (np zwyczaju rzucania śmieci na ulicę) a co mi się nie podoba mogę zwalczać.
-
Gość: aa, *.internetdsl.tpnet.pl
2009/01/06 17:01:03
gorole won ze śląska
-
Gość: cmichal89, *.adsl.inetia.pl
2009/05/12 11:28:02
znasz pojecie autonomia ???? czy każdy z was wie na czym to ma polegać???
coś mi się wydaje że nie bardzo...
Dla mnie najważniejszy jest Śląsk. Śląsk miał już autonomie i funkcjonowała prawidłowo,
a wasze nacjonalistyczne, po komunistyczne gadki se wsadź cie... nie powiem gdzie.
Autonomia to pieniądze, dlatego po Autonomie wcześniej czy później zacznie walczyć prócz Śląska, Dolny Śląsk, Wielkopolska i Pomorze.... a wtedy władzom centralnym zacznie się sypać grunt pod nogami i będą musiały ustąpić.
A wasz lament o spójności państwa, oderwaniu ziemi, jest śmieszny... a dlaczego... bo to są wszystko Autonomie w ramach państwa...
na zachodzie Autonomie regionalne, landy, kantony ,działają efektywniej niż województwa podlegające centrali....
a wasze socjalistyczne myślenie było dobre... w zasadzie nigdy nie było dobre sorka...
Skopiuj CSS